Doba čtení:1 m, 36 s
Jedná se o první vstup společnosti Ineos na trh s LNG.

Chemický gigant Ineos bude dodávat do Evropy americký zkapalněný zemní plyn (LNG), protože po sankcích EU vůči Rusku se obavy o dodávky stupňují. Ineos uvedl, že dvouletá dohoda s kalifornskou společností Sempra Infrastructure mu umožní dovážet až 1,4 milionu tun LNG ročně.

Společnost pak plánuje s plynem obchodovat na evropských trzích a část využít pro vlastní průmyslové potřeby. Jedná se o první vstup společnosti Ineos na trh s LNG a přichází uprostřed obav, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl příští zimu přerušit dodávky plynu. Společnost Ineos uvedla, že dohoda pomůže zajistit „tolik potřebnou bezpečnost dodávek“ v „kritické době pro energetické trhy“, napsal server msn.com.

David Bucknall, výkonný ředitel společnosti Ineos Energy, řekl: „Jedná se o důležitou součást naší strategie, neboť budujeme síť zkapalňovacích, přepravních a znovuzplyňovacích kapacit, abychom našim podnikům a zákazníkům v Evropě a po celém světě dodávali cenově dostupnou, čistší a spolehlivou energii.“

Rakouský veletoč od plynu k uhlí budiž varováním

Společnost Sempra uvedla, že tato dohoda je podporou jejích plánů dodávat americký LNG některým předním světovým energetickým a výrobním společnostem.

Mnoho zemí a podniků v EU se snaží najít alternativu k ruským dodávkám, které v současné době představují asi 40 % celkových dodávek plynu. To je považováno za velkou příležitost pro americké společnosti LNG, které byly vyzvány americkým prezidentem Joem Bidenem, aby zvýšily produkci a poslaly další dodávky přes Atlantik. Společnost Ineos uvedla, že její dohoda o LNG zahrnuje dodávky z navrhovaného projektu v Port Arthuru v jihovýchodním Texasu a dalšího projektu v Cameronu v Louisianě.

Společnost uvedla, že je mezi velkými evropskými podniky „prvním, kdo si zajistil přímé dodávky plynu pro sebe a své zákazníky“. „Ineos má v úmyslu navázat partnerství s dalšími průmyslovými odběrateli energie v Evropě, aby jim pomohl získat přístup ke stejně konkurenceschopným zdrojům energie,“ dodala společnost.