Insolvence stojí OKD miliony

Odměny a náhrady nákladů insolvenčního správce Lee Loudy byly vyčísleny k 30. červnu 2017 na 56,8 milionu korun. Foto: mpo.cz

Již více než rok trvá insolvenční řízení těžební společnosti OKD. Insolvenční správce Lee Louda za tu dobu na odměnách a náhradách nákladů inkasoval již téměř 57 milionů korun.

Částka zahrnuje také náklady na právní a poradenské služby. Další necelé dva miliony pak byly vydány za znalecké posudky oceňující majetkovou podstatu OKD. Vyplývá to ze Zprávy o reorganizačním plánu OKD. Dalších více než 352 milionů pak bylo vyplaceno na odstupném v souvislosti s uzavřením Dolu Paskov, napsal server HlídacíPes.org.

Čtěte také:
Louda chce vrátit do OKD miliony
Louda odhalil Bakalova muže v OKD

Tento čtvrtek by měl věřitelský výbor schvalovat novou podobu reorganizačního plánu. Ani tím ale výdaje spojené s úpadkem neskončí. Jak vyplývá z dokumentu OKD, po dobu jednoho roku od rozhodnutí o reorganizaci se předpokládají náklady za činnost insolvenčního správce do výše 4,9 milionu. Případné odměny v dalších letech se pak budou odvíjet od obratu firmy. Dalších necelých 1,5 milionu korun by mělo připadnout věřitelskému výboru, který má čtyři členy a je veden Českou správou sociálního zabezpečení.

Současně byly schváleny budoucí náklady na ekonomické poradce výboru, který by měl inkasovat maximálně 300 tisíc korun za měsíc. S dalšími výdaji ve výši 111 milionů korun pak společnost počítá v souvislosti s vedením soudních sporů.

Insolvenční správce Lee Louda neuznal většinu pohledávek a naopak podal dvanáct odpůrčích žalob, mezi nimi i na společnosti dříve ovládané Zdeňkem Bakalou – NWR a CERCL Mining B.V.

Současný menšinový vlastník OKD Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy podal v souvislosti s vyplácením dividend z let 2006 – 2012 tehdejším manažerům (ve výši přes 65 miliard korun v době, kdy se společnost už řítila do krize) žádost o obstavení majetku tehdejšího vlastníka Zdeňka Bakaly. Spory se točí i kolem transakcí s téměř 44 tisíci byty OKD, které Bakala tehdy získal společně s důlním závodem.

Insolvenční návrh na sebe podala sama OKD v loňském roce, kdy uvedla, že má dluhy přes 17 miliard korun. K soudu se přihlásilo přes 550 věřitelů s pohledávkami za více než 20 miliard korun, insolvenční správce ovšem většinu z nich neuznal.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Lužický kraj se mění v zemi jezer