Tradiční energetika je údajně stagnujícím odvětvím. Jenže investoři do akcií energetických firem to vidí jinak. Loňský růst cen elektřiny jim přinesl značné akciové výnosy.
Kometou mezi energetickými tituly se od začátku loňského roku stal německý Uniper. Do něj E. ON vyčlenil „tradiční“ elektrárny a jeho část prodal na burze. Za poslední rok a čtvrt cena akciíUniperu vzrostla o 85 procent, uvedl server E15.cz.
Čtěte také:
Blíží se doba čistého uhlí?
Nové emisní limity vyjdou na miliardy
Německá elektřina na burze za stejnou dobu zdražila jen o 20 procent. „Jedním z důvodů, proč je růst akcií nadproporcionální vůči cenám elektřiny, je fakt, že velká část nákladů Uniperu je fixního charakteru a do čistého zisku se projevuje nárůst cen elektřiny relativně výrazněji než do výnosů,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Josef Navrátil.
Německé firmě pomohlo, že ještě před pár měsíci investoři oceňovali její akcie poměrně nízko. „Po německých volbách ale odpadlo riziko, že by se na vládě mohli podílet Zelení se svými záměry na urychlené zavírání uhelných elektráren,“ řekl Tomáš Sýkora z Patrie.
Český ČEZ patří s růstem o 20 procent k průměru. U této skupiny firem, do níž patří třeba francouzská Engie, italský Enel, finský Fortum nebo německé EnBW, není vazba mezi aktuálními zisky a cenami elektřiny tak rychlá. Provozují totiž také distribuční sítě, jejichž zisky jsou regulované a od burzovních cen elektřiny se neodvozují.Nad akciemi ČEZ se pořád vznášejí také obavy investorů, že bude stavět jadernou elektrárnu, která by při nynějších cenách elektřiny táhla zisky firmy dolů.
V příštích měsících analytici nečekají, že by elektřina výrazně zdražovala.Ceny černého uhlí na světových trzích, které jsou klíčové pro tvorbu ceny elektřiny v Německu, od ledna klesají a nejspíš budou mírně padat i dál.
Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje