Investuje Křetínský v Polsku 12 miliard?

Elektrárna Rybnik foto: wikipedie

Elektrárna Rybnik. Foto: wikipedie

Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského je podle polského listu Puls Biznesu vážným zájemcem o teplárny a uhelnou elektrárnu v polském městě Rybnik, které prodává francouzská společnost EDF. Cena akvizice se má pohybovat kolem 500 milionů dolarů (více než 12 miliard korun).

EDF si pro zprostředkování transakce najala investiční banku Rothschild. Francouzi chtějí svá polská aktiva prodat, protože potřebují prostředky na projekt jaderné elektrárny ve Velké Británii. EDF v Polsku ovládá 15 procent trhu s teplem. Elektrárna v Rybniku vyrábí sedm procent z celkové polské produkce elektřiny. Transakce by se měla uskutečnit již v první polovině letošního roku. EPH je údajně nejvážnějším uchazečem, konkurentem by prý mohl být polský energetický gigant Enea.

Čtěte také:
Křetínský rozšiřuje EPH o britskou elektrárnu
Křetínský kupuje Slovenské elektrárne

Pro Křetínského by se jednalo o druhou akvizici v Polsku, před pěti lety zde koupil uhelný důl Silesia. Pomoci by mu mohly dobré vztahy s EDF, od níž již v roce 2013 koupil podíl ve firmě Stredoslovenská energetika za více než 10 miliard korun a vloni majoritní podíl v maďarských teplárnách Budapesti Erömü, čímž do svého portfolia získal plynové teplárny Kelenföld, Újpest a Kispest , které pokrývají zhruba 60 procent spotřeby tepla v Budapešti a podílejí se asi třemi procenty na výrobě elektřiny v Maďarsku.

Křetínského evidentně neopouští nákupní chuť. Minulý týden se dohodl s německou skupinou RWE na koupi britské elektrárny Lynemouth. Vloni uzavřel dohodu s italským energetickým koncernem Enel na odkoupení dvoutřetinového podílu ve společnosti Slovenské elektrárne v hodnotě zhruba 35 miliard korun. Dále se EPH společně s PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera uchází o německá uhelná aktiva švédské firmy Vattenfall.

Holding EPH zahrnuje 40 podniků z Česka, Slovenska, Německa a Polska a jeho aktivity jsou v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a v obchodu s elektřinou a plynem. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T.

Mohlo by vás zajímat:
Křetínský zdražil teplo, v Hradci si připlatí
Vy byste nespali, Křetínský je v klidu
Křetínský vozí uhlí z Ruska na Sardinii