Írán postavil těžbu kryptoměn mimo zákon

Zákaz těžby přišel poté, co hlavní město Teherán postihly opakovaně výpadky dodávek elektřiny. Foto: wikipedia.org

Írán označil těžbu kryptoměn za nelegální činnost. Důvodem je obří spotřeba elektřiny, která je k těžbě kryptoměn nutná. Stát se totiž v nedávné minulosti opakovaně potýkal s výpadky dodávek elektřiny.

Zákaz těžby přišel poté, co hlavní město Teherán postihly opakovaně výpadky dodávek elektřiny. Podle tamních zákonodárců to bylo způsobeno velkým přetížením celé sítě. Hlavním důvodem sice bylo především sucho v regionu, kvůli němuž nejsou vodní elektrárny schopny vyrábět tolik elektřiny, kolik by bylo v zemi potřeba, „pomohla ale i těžba kryptoměn, která odčerpává v zemi jen těžko uvěřitelné 2 GW energie každý den, napsal server Novinky.cz.

Čtěte také:
Bitcoin „sežere“ elektřiny jako dvě Česka
Těžaři bitcoinů by vypnuli Irsko

V Íránu probíhá zhruba 4,5 % veškeré světové těžby. Uvedená data přitom platí pouze pro legální těžbu. V Íránu totiž jednotliví těžaři potřebují speciální licenci. Podle odhadů nicméně až 85 % těžařů licenci vůbec nemá, byť je to zákonem nařízeno už od roku 2018.

K omezení těžby kryptoměn přistoupila nedávno i Čína. Celosvětově se v současnosti na těžbu bitcoinů ročně spotřebuje 128,84 terrawatthodin (TWh) energie. To je více, než činí spotřeba zemí jako je Ukrajina či Argentina.