
Izraelská elektrárenská společnost uvedla, že má alternativy ke kolumbijskému uhlí poté, co latinskoamerická země v sobotu oznámila, že pozastaví vývoz uhlí do Izraele kvůli válce proti Hamásu v Gaze.
„Nenakupujeme přímo od Kolumbie a neúčastníme se jejich výběrových řízení na prodej uhlí. Naše dohody jsou uzavřeny s velkými mezinárodními obchodními společnostmi a máme alternativy pro různé zdroje. Jednáme s alternativními dodavateli, abychom ještě více zvětšili náš manévrovací prostor,“ citoval server msn.com mluvčího firmy.
Vzhledem k tomu, že ve Středozemním moři je k dispozici dostatek zemního plynu, snížil Izrael podíl uhlí ve své skladbě zdrojů elektrické energie na přibližně 20 %. Více než polovina veškerého vývozu uhlí do Izraele však připadá na Kolumbii, což Izrael v loňském roce stálo přibližně 450 milionů dolarů.
Válka v Gaze, kterou vyvolala vražedná invaze teroristické skupiny Hamás do Izraele 7. října, odhalila zranitelnost závislosti Izraele na zemním plynu. Izraelská plynová plošina Tamar byla v prvních dnech bojů uzavřena kvůli obavám z útoku a vláda schválila dovoz většího množství nafty a uhlí a dokonce povolila státní ropné společnosti – společnosti Europe Asia Pipeline Company – vykládat více ropy z tankerů v přístavu v Ejlatu na jihu Rudého moře, pokud je určena pro izraelské potřeby.
Stát zatím nesplnil svůj cíl, podle něhož má do konce tohoto desetiletí 30 % energie pocházet z obnovitelných zdrojů. Na konci loňského roku představovaly obnovitelné zdroje pouze 10 % izraelské energie. Ministerstvo energetiky mezitím odložilo úplné ukončení využívání uhlí z roku 2025 na rok 2026.
Kolumbijský prezident Gustavo Petro, který v květnu přerušil diplomatické styky s Izraelem, v sobotu na X napsal, že vývoz uhlí bude obnoven až „po zastavení genocidy“ v Gaze. Izrael odmítá obvinění, že jeho válka porušuje mezinárodní úmluvu o genocidě, a zdůrazňuje, že jeho vojenské operace jsou zaměřeny proti teroristickým skupinám, které působí v rámci civilní infrastruktury.