Doba čtení:1 m, 43 s
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: Lhotak, ČEZ

Problémy energetické společnosti ČEZ s jadernou elektrárnou Dukovany, která je v Česku nejziskovější, nekončí. Neplánovaná odstávka znamená pro ČEZ jak finanční ztrátu, tak i poškození reputace, napsaly Hospodářské noviny.

Pro ČEZ je to nepříjemná zpráva v nejméně vhodnou dobu. Polostátní firma ČEZ právě usiluje o prodloužení licence k provozu Dukovan na další desetiletí. Místo toho musela neplánovaně odstavit dva ze čtyř bloků.

Osud elektrárny Dukovany bude zřejmě mít vliv i na budoucnost tuzemského hnědého uhlí. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) totiž navrhuje odložit rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA právě kvůli nejasné budoucnosti jádra v Česku.

Odstávku dvojice reaktorů způsobila zdánlivá maličkost. Firma neprokázala, že svary na reaktoru jsou v pořádku. „ČEZ odstavil dva bloky po konzultaci s námi. Kdyby tak neučinil sám, tlačili bychom na to,“ uvedla šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Čtěte také: Dukovany visí na Drábové

Když ČEZ v polovině září dva bloky odstavoval, hovořil o výpadku výroby v délce dvou až tří týdnů. Dnes je zřejmé, že problém je mnohem vážnější a odstávka se protáhne. Z informací, které společnost zveřejňuje v rámci požadavků Evropské unie, vyplývá, že třetí blok se má do provozu vrátit na konci října a druhý v polovině listopadu. Podle informací deníku se ale odstávky mohou protáhnout až do konce roku. Výpadek výroby by firma mohla nahradit vyšším využitím uhelných elektráren. Jejich provoz je však dražší.

Podle jaderného experta Františka Hezoučkého, který v minulosti působil na vedoucích postech v Dukovanech i Temelíně, se podobné problémy daly očekávat. „Je to důsledek dlouhodobě zanedbané údržby kvůli maximalizaci zisku. ČEZ by měl kontroly provádět vlastními zaměstnanci. Outsourcing citlivých služeb, jako jsou technické kontroly, je v případě jaderných elektráren zločin,“ říká Hezoučký.

Situace má negativní dopad také na finanční výsledky ČEZ. Pokud zůstanou dva bloky mimo provoz po dobu dvou měsíců, ČEZ nevyrobí 1,5 miliardy kilowatthodin. Při současných cenách elektřiny se jedná téměř o 1,2 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Drábová: Jádro se stavět se bude!

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa