Doba čtení:2 m, 12 s
Tomáš Ehler byl doposud na MPO ředitelem odboru jaderné energetiky. Foto: MPO

Náměstkem ministra průmyslu a obchodu pro jadernou energetiku se stal Tomáš Ehler (39). Prioritou nové sekce, která na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) vznikla na začátku května, je chystaná stavba nového bloku v Dukovanech a dalších nových jaderných zdrojů v ČR. Dosavadní ředitel odboru jaderné energetiky na MPO Ehler uspěl v otevřeném výběrovém řízení.

Vláda na konci března odvolala z funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že agenda skupiny Míla se postupně přesune pod ministerstvo průmyslu, a to do nové sekce s náměstkem pro výstavbu jaderných zdrojů. Ehler od té doby už tým dočasně vedl. Je rovněž členem dozorčí rady společnosti Elektrárna Dukovany II.

Čtěte také:
Dukovany: Stát dál počítá s bezpečnostním dotazníkem
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Havlíček tehdy uvedl, že bez bezpečnostní prověrky, kterou Míl nemá, je obtížné připravit jakýkoli dokument týkající se stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Nebylo to podle něj ale jediným důvodem odvolání. Ministr také poukázal na špatnou komunikaci mezi skupinou pod vládním zmocněncem a další skupinou na ministerstvu průmyslu. Míl s důvody svého odvolání nesouhlasil. Mimo jiné uvedl, že určitou úroveň prověření měl, plná bezpečnostní prověrka na úrovni tajné pak podle něj na jeho pozici nutná nebyla.

Vláda v polovině dubna oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany ruskou společnost Rosatom. Ministři schválili usnesení, že takzvaný bezpečnostní dotazník bude zaslán pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států.

Ehler se energetice a energetické politice věnuje dlouhodobě. Před MPO pracoval například v Hospodářské komoře ČR a také v diplomatických službách ministerstva zahraničních věcí. Působil v Berlíně či Vídni, jako obchodní rada vedl obchodně-ekonomické oddělení českého velvyslanectví ve Spolkové republice Německo. Vystudoval Univerzitu Karlovu v Praze a Institut pro průmyslový a finanční management, nyní je v doktorském studijním programu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Mluví anglicky a německy a má bezpečností prověrku na stupeň tajné. Je ženatý a má dvě děti.

Na ministerstvu průmyslu už nyní působí náměstek pro oblast energetiky, je jím René Neděla, který ve funkci zůstává. Základem nové jaderné sekce, která má podle současných předpokladů čítat 37 systemizovaných míst, je tým někdejšího odboru jaderné energetiky. „Technologicky náročné odvětví přináší ČR vysokou přidanou hodnotou a uplatnění pro český průmysl a výzkum, i proto si zaslouží samostatnou sekci s odborným týmem,“ řekl Havlíček.