Doba čtení:56 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Výzkumný ústav pro hnědé uhlí v Mostě zpracuje studii, která popíše ekonomické, sociální a energetické dopady při ukončení těžby uhlí na lomu ČSA u Horního Jiřetína. Zadavatelem studie je Hospodářská a sociální rada Mostecka, která sdružuje obce, odbory a podnikatele. Rada, která studii zaplatí, jako celek těžbu uhlí podporuje, napsal Mostecký deník.

Těžařská firma Severní energetická, které důl ČSA patří, na svém webu píše, že vzhledem k platnosti vládního nařízení o těžebních limitech z roku 1991 existuje vážné riziko, že těžba na lomu ČSA by se mohla po roce 2022 úplně zastavit. Nahradit hnědé uhlí v plném rozsahu a za stávajících ekonomických podmínek však není možné.

Rozhodnutí o těžebních limitech není podle Severní energetické možné odkládat. Na uhlí jsou závislé statisíce domácností i řada průmyslových energetik. Obnovit těžbu však není možné ze dne na den. Od rozhodnutí k zahájení těžby je nutných až deset let příprav.

Výzkumný ústav pro hnědé uhlí vznikl v rámci transformace z bývalého stejnojmenného státního podniku. Hlavními akcionáři jsou dvě nejvýznamnější hnědouhelné společnosti – Czech Coal a Severočeské doly.