Jak by o uhlí za limity rozhodli poslanci?

Zasedací sál Poslanecké sněmovny. Foto: wikipedia.org

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) letos na jaře zřejmě rozhodne o tom, jak využije hnědé uhlí v Ústeckém kraji, jež leží za takzvanými limity těžby. Ministři by měli rozhodnout koncem března. Bude to především politické rozhodnutí. S otázkou jak naložit s hnědým uhlím v ČR proto server iUHLI.cz oslovil všech 200 poslanců. Odpovědělo jen 17 z nich.

Otázka serveru iUHLI.cz: Jakou z těchto možných variant by jste zvolil/a?
1) Plné zachování limitů, které zavedla vláda Petra Pitharta v roce 1991
2) Prolomení limitů na lomu Bílina
3) Prolomení limitů na lomu Bílina + částečné prolomení na lomu ČSA
4) Plné prolomení limitů včetně zbourání Horního Jiřetína a Černic

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) je pro prolomení limitů na lomu Bílina a částečné prolomení na lomu ČSA. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) připomněl, že celá problematika prolomení limitů ještě není uzavřena a dojednána. V energetice je podle něj vše provázáno a rozhodnutí o limitech musí být v kontextu energetické koncepce ČR, která ještě rovněž není schválena. „Musí se hledat koaliční shoda, ale rovněž shoda i s opozicí. O takto zásadních věcech by se nemělo rozhodovat pouze na úrovni vládní koalice. Diskuze by samozřejmě měla být vedena i s krajem a představiteli obcí, kterých se tato problematika týká,“ upozornil Jurečka.

Z hnutí Úsvit přímé demokracie odpověděl poslanec Radim Fiala . Domnívá se, že v tuto chvíli existuje velké množství informací pro a proti. „Nejsem schopen dnes jednoznačně ukázat na jednu z nabízených variant. Bude záležet na ekonomickém vývoji naší země a na tom, z jakých zdrojů zabezpečíme naší energetickou bezpečnost. Může se stát, že k uhlí budeme v budoucnu přistupovat stejně, jako k lesům, které jsme ještě před několika staletími vypalovali, abychom získali zemědělskou půdu. Zároveň ale může dojit k situaci, kdy si nebudeme moci dovolit nechat uhlí v zemi,“ konstatoval Fiala. Jaroslav Holík (Úsvit) je pro snižování spotřeby elektrické energie. Z tohoto důvodu nesouhlasím s prolomením limitů těžby. Zásoby, které jsou pod zemí uchovejme pro efektivnější využití v budoucnosti,“ míní.

Variantu plného prolomení limitů by zvolil poslanec Bronislav Schwarz (ANO). „Koneckonců jako krajský zastupitel Ústeckého kraje jsem se v hlasování v minulosti již vyjádřil,“ dodal. Další poslanci hnutí ANO volí jiné alternativy. Stanislav Pfléger (ANO) je pro prolomení limitů na lomu Bílina a Josef Hájek (ANO) by se rozhodoval mezi variantami dvě a tři. Martin Komárek (ANO) poznamenal, že není expertem na těžbu uhlí a nepředstírá, že rozumí všemu. „Dám na radu expertů klubu ANO, vyslechnu jejich argumenty, dotážu se jich na věci, o nichž pochybuji a pak se rozhodnu,“ doplnil.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) již dříve uvedl, že odmítá prolomení limitů na dole ČSA, pokračování těžby na dole Bílina je věcí k diskusi. „Pokud se mají limity prolomit, pak musí být zcela jasné, jak bude uhlí využito a zda ho skutečně potřebujeme,“ uvedl ministr.

Sociální demokraté by se rozhodovali mezi zachováním limitů, prolomením limitů na lomu Bílina a částečným prolomením na lomu ČSA. Tuto možnost vybral například Jaroslav Foldyna (ČSSD). „Vše ale musí být podmíněno otázkou hodnoty a ceny, která zůstane ze zisku z těžby v regionu, kde k těžbě došlo,“ dodal poslanec. Antonín Seďa (ČSSD) uvedl, že jako neodborník může mezi variantami těžko volit, aniž by znal ekonomické analýzy a dopady na životní prostředí a dotčené občany. Není proto ani pro úplné zachování ani úplné prolomení limitů, takže by volil druhou nebo třetí variantu. Pro plné zachování limitů je Jiří Koskuba (ČSSD). „Ale je to poněkud populistické sdělení, neboť, ač nyní poslanec, nemohu, přiznávám, rozumět všemu,“ dodal.

Poslanci KSČM by se rozhodovali mezi částečným a plným prolomením limitů. Podle Josefa Šenfelda (KSČM) by asi nejlepší varianta bylo úplné prolomení na Bílině a částečné na ČSA. Pokud ale nově zpracovaná energetické koncepce řekne, že uhlí bude ve veřejném zájmu potřeba, tak za určitých okolností, nejméně se řádně vypořádat s vlastníky, by komunisté podpořili i variantu čtyři, doplnil. Karel Šidlo (KSČM) by dle svých znalostí o současném stavu těžby uhlí na Mostecku a dle potřeb uhlí pro zajištění funkčního centrálního zásobování teplem pro ČR akceptoval variantu číslo tři.

Pro plné prolomení limitů by byla poslankyně Hana Aulická-Jírovcová (KSČM). „Ze zkušenosti vím, že mnoho kolegů považuje tuto problematiku za regionální problém a nedokáží pochopit sociální a ekonomický dopad na celou Českou republiku. Jsem z Ústeckého kraje, okres Most a zcela otevřeně se hlásím k celkovému prolomení limitů na dole ČSA,“ uvedla poslankyně. Jako důvody vyjmenovala především velkou nezaměstnanost a také ekonomický dopad v oblasti energetiky, který by měl markantní vliv na celou Českou republiku. „Je opravdu na čase začít říkat pravdivé argumenty a nenechat se zahnat do kouta lobisty a pochybnými skupinami, které i díky nepravdivým informacím v médiích celou problematiku bagatelizují a uvádějí nepravdivé informace,“ dodala poslankyně.

Marek Ženíšek (TOP 09/S) je pro úplné zachování limitů. Prolomení limitů na dolu Bílina je podle něj také možné, jedná se o malou lokalitu, prolomení by bylo pouze povrchové. Pro zachování limitů je i František Vácha (TOP 09/S) Na základě svých svých současných znalostí problematiky bych zvolil variantu jedna,“ dodal.