Jak se covid-19 podepsal na chodu OKD?

Foto: wikipedia.org
Přesně dva roky uplynuly letos v březnu od doby, kdy i do životů v českém prostředí – doly a další provozy společnosti OKD nevyjímaje – zasáhlo nové onemocnění SARS-CoV-2, zjednodušeně posléze nazýváno covid-19 nebo prostě koronavirus. Projektový manažer Luboš Dúbravka v rozhovoru pro Měsíčník Horník přiblížil, jak ovlivnilo chod těžební firmy.
Jak zareagovalo vedení OKD na první zprávy o šíření nemoci?
Rok 2020 byl pro většinu světa velmi atypický, a to se nevyhnulo ani OKD. V březnu do Česka dorazil koronavirus a naše úsilí se ve značné míře muselo zaměřit na zabránění šíření nemoci mezi zaměstnanci. Od počátku března každodenně zasedal krizový štáb, stanovoval preventivní opatření a implementoval vládní nařízení či nařízení KHS v OKD.
Hned zpočátku jsme pomocí dotazníků zjišťovali aktuální příznaky nemoci u zaměstnanců, jejich možný kontakt s nákazou. Dle výsledků byla neprodleně činěna patřičná opatření. Byl rovněž zaveden monitoring tělesné teploty osobám vstupujícím do objektů OKD nejdříve bezkontaktními digitálními teploměry a následně pomocí sofistikovaného systému termokamer. Byla zajištěna dezinfekce rukou na všech vstupech do organizace. Omezeno bylo také setkávání se na poradách, zakázány byly přesuny zaměstnanců mezi doly.
Všichni zaměstnanci museli používat ochranu dýchacích cest pomocí roušek nebo respirátorů. Byla zavedena plošná dezinfekce po každé směně, včetně koupelen, šaten, toalet, stravovacích zřízení, chodeb, schodišť, výtahů a jiných společných prostor. Dále dezinfekce klik, madel, vypínačů. Kromě těchto pravidelných dezinfekcí byla ve spolupráci s HZSMSK zajištěna jednorázová plošná a objemová bakteriocidní a virucidní dezinfekce v areálech společnosti. Začala se několikrát denně provádět i tzv. aerosolová dezinfekce a byly pořízeny generátory ozonu na pravidelnou dezinfekci i tímto způsobem. Zajištění všech zařízení, prostředků a ochranných prvků pro své zaměstnance dokázala společnost OKD v potřebné míře zajistit i při jejich akutnímu nedostatku na trhu.
Předpokládal někdo, že dojde kvůli tomu i k zastavení výroby?
Na začátku bylo šíření viru SARS- CoV-2 velkou neznámou pro celý svět. Veškerá opatření jsme činili na základě dostupných informací. Tato opatření byla pravidelně konzultována a rovněž kontrolována KHS. Infekce se u nás zpočátku rozvíjela u mnoha zaměstnanců bez zjevných příznaků. Vzhledem s maximálním respektem a proaktivním přístupem k nákaze jsme předpokládali, že k zastavení provozu nedojde. Bohužel i přes veškerá činěná opatření došlo v měsíci květ- nu 2020 k značnému rozšíření nemoci covid-19 na dole Darkov. Na základě situace bylo rozhodnutím KHS realizováno plošné testování pomocí RT-PCR testů. Výsledky testování vedly k zastavení těžby uhlí a provoz byl omezen na bezpečnostní a strategické minimum. Na všech dolech byl redukován nepřetržitý čtyř směnný provoz na třísměnný se zkrácením pracovní doby o jednu hodinu, byl tak na maximum omezen kontakt pracovníků jednotlivých směn. Vzhledem k vývoji situace bylo provedeno rovněž v období od 26. do 29. 6. plošné testování na dolech ČSM, které detekovalo velké ohnisko nákazy. Představenstvo bezodkladně rozhodlo o přerušení těžby a činností s ní související jako přípravy, likvidace nebo vybavování, a tona šest týdnů v celé OKD. Zaměstnanci dolů zůstali doma na překážce v práci z důvodu překážky na straně zaměstnavatele s výjimkou těch, kteří prováděli v dole zajišťovací bezpečnostní minimum.
A co testování a poté očkování, jak bylo náročné vše zajišťovat?
Po vynuceném odstavení provozu, vzhledem k prokázanému značnému nebezpečí opětovného šíření nákazy zejména v důlním provozu OKD rozhodlo vedení společnosti v součinnosti s KHS, že s účinností od 17. 8. 2020 budeme v OKD provádět pravidelné preventivní testování všech zaměstnanců společnosti a zaměstnanců dodavatelských organizací působících v OKD. Toto rozhodnutí bezesporu zajistilo provoz společnosti v následujícím období bez zásadního omezení. Zajistit testování v rozsahu potřeb společnosti OKD bylo velkou výzvou. Nebyli volné kapacity laboratoří, nebyl zdravotnický personál, nebyl dostatek materiálu k provedení testů. Bylo nutno provést více než čtyři tisíce testů v jednom testovacím kole napříč lokalitami OKD, a to zejména rychle před a po jednotlivých směnách nepřetržitého provozu tak, aby nebyl zásadně narušen chod společnosti. Bylo velmi důležité zajistit včas doručení výsledků testů k zaměstnancům, což zejména zpočátku nebylo v republice až takovou samozřejmostí. Zkrátka, bylo to hodně náročné. Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným za obětavý přístup k náročnému zajišťování testování. V neposlední řadě velký dík všem, kteří toto testování trpělivě podstupovali.
A s vakcinací poté byla OKD svým způsobem i průkopníkem…
Celý svět včetně OKD netrpělivě čekal na dokončení vývoje vakcín na covid-19. Když už tu konečně byla, tak její distribuci řídila centrálně vláda ČR. Bylo na každém z nás, jakou mírou zodpovědnosti ke svému zdraví a zdraví svého okolí k tomuto přistoupíme. Společnost OKD, hned od začátku možnosti se nechat naočkovat, toto aktivně podporovala u všech svých zodpovědných zaměstnanců a zaměstnanců dodavatelských organizací působících v OKD. Jako poděkování za zodpovědný přístup vyplácela i finanční odměnu. Ve chvíli, kdy bylo vládou ČR umožněno očkování v tzv. mobilních očkovacích centrech tj. v našem případě očkování přímo na pracovišti, OKD tuto možnost pro zaměstnance zorganizovala. Tím, že jsme do toho šli hned zpočátku, nebylo jednoduché toto zajistit. Bylo nutno se vypořádat s legislativou, s přesným počtem vydaných vakcín, aby nedošlo k jejich znehodnocení dle očkovacích schémat. Sehnat mobilní očkovací tým v určitých dnech a časech bylo velmi náročné, ale úsilí se vyplatilo. Očkování přímo na pracovišti podstoupily desítky zaměstnanců i jejich rodinných příslušníků.
Závěrem, jak koronavirus ovlivňuje situaci v OKD v této době?
Dnes už bych řekl, že v zásadě je to v minimální míře ovlivnění týkající se provozu. Zatím nám zůstává používání respirátorů při hromadné dopravě osob při jízdě na těžních zařízeních a při dopravě osob na pracoviště a zpět ve vláčcích. Ostatní opatření jsou spíše organizačního a preventivního charakteru. Situaci monitorujeme tak, abychom případně dokázali včas zasáhnout. Doufám, že k tomu už nebudeme muset přistoupit
Související články