Doba čtení:1 m, 51 s

Když někdo dlouhodobě přehlíží zcela neoddiskutovatelná fakta a současně vědomě tvrdí jejich pravý opak, je to lež, nebo „jen“ zaslepenost? Ať tak či tak, pořád je to lež.

V prostředí nesmiřitelného a lítého unijního boje proti dezinformacím se jaksi vytratila potřeba odhalování lží. Lež a dezinformace je přitom stále totéž. K vlastnímu prospěchu šířená nepravda. Od mala se přitom učíme, že lhát se nemá. Nesmí. Kdo lže, bude potrestán.

Je nebezpečnější tvrzení, že Ukrajina je fašistický stát, nebo tvrzení, že občasné zdroje energie (OZE) zajistí elektřinu v potřebném množství kdykoli ji budeme potřebovat? Za první tvrzení vás vlády a liberálně-progresivní média označí za dezinformátora. Za druhé tvrzení budete označen za bojovníka proti klimatické změně. Jenže obě tvrzení jsou čirou lží. To první se říkat nesmí, to druhé může.

Mají pravdu energetici, nebo politici?

Přitom, vzato do důsledku, společenská nebezpečnost první lži je podstatně menší, než tvrzení druhého. Například proto, že tvrzení o fašistické Ukrajině je záležitostí výrazné menšiny lidí, kteří nemají reálný vliv na politiku státu, ani států. Kdežto tvrzení o schopnosti OZE nahradit ostatní zdroje elektřiny a tepla, jež posloucháme již roky, přímo ohrožuje 440 milionů lidí ve státech sdružených v EU. Nebo 10 milionů Čechů, abychom zůstali na domácí půdě.

Co se týká energetiky, celý bruselský aparát, včetně podpůrných ekologistických neziskovek, již roky systematicky tají pravdu. Nedosti na tom, oni také suverénně lžou (např. zde). Doslova strašidelné je, že jim to vrcholní politici členských států nakonec vždy schválili.

V tomto případě nejde o politické názory a politiku jednotlivých států a o to, co si o nich myslí evropští liberálové. Jde „jen“ o to, zda budou evropské firmy schopné vyrábět za konkurenceschopné ceny. Jestli budou lidé v prostoru EU schopni platit za elektřinu, teplo, a také za výrobky evropských firem. Jestli bude za pár let v unii vůbec dostatek elektřiny a tepla. A také o to, zda o naší elektřině a teple nebude rozhodovat Čína, jež je hegemonem ve fotovoltaice a současně již má víc, než polovinu světové výroby větrných elektráren.

Stejní lidé, kteří si osobují právo rozhodovat, kdo z lídrů členských stát je či není demokrat, tedy nastavovat morální kritéria, bezostyšně lžou v otázce energetiky. Je to snad menší lež? Nikoli, lež je zkrátka lží.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa