Štuller nastupuje na ministerstvo průmyslu

Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování. Foto:ČEZ

Bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller pracuje v současnosti na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) v sekci odborného náměstka pro oblast energetiky Reného Neděly. Na dotaz ČTK to uvedl ředitel komunikace MPO Jan Piskáček. Štuller byl zmocněncem od léta 2016. Ve funkci skončil na konci letošního ledna, kdy ho nahradil Jaroslav Míl.

Vláda po Mílově nástupu změnila také statut výboru. Předsedou výboru se místo ministra průmyslu a obchodu stal premiér Andrej Babiš (ANO), Míl je jedním z místopředsedů. Výbor tvoří více než 20 lidí, na rozdíl od minulosti jsou všichni jeho stálými členy. Kromě některých ministrů se budou jednání pravidelně účastnit například generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda dozorčí rady ČEZ Otakar Hora nebo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Čtěte také:
Ministr věří, že jádro s EU dojedná
Mochovcům prý hrozí katastrofa

Sedm míst bylo nabídnuto opozici, podle Míla je totiž podmínkou stavby nového jaderného bloku v ČR široká politická podpora. Například ODS do výboru nominovala Zbyňka Stanjuru, komunisté Pavla Kováčika.

Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování. Babiš loni v listopadu uvedl, že stavbu nového bloku Dukovan by měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, dodal.

Letos v únoru uvedl, že stát chce kvůli plánované stavbě nového jaderného bloku uzavřít s ČEZ smlouvu. Vládní zmocněnec Jaroslav Míl v březnu řekl, že stát letos uzavře s ČEZ smlouvy dvě. První – rámcová – by podle něj mohla být připravena k podpisu v létě, druhá – řešící první etapu přípravy stavby bloku včetně tendru – do konce roku. Na konci dubna Babiš uvedl, že optimálním řešením pro stavbu nových bloků v Česku by byly jaderné modulární zdroje menšího výkonu.

Náměstek Neděla tento týden řekl, že nejpozději do půlky června by MPO mohlo mít uzavřenu smlouvu s právním zástupcem, který bude stát prostřednictvím ministerstva při vyjednávání o smlouvě s ČEZ zastupovat.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje