Japonsko postaví desítky uhelných elektráren

Podíl uhlí v japonské energetice stoupl po havárii jaderné elektrárny Fukušima. Foto: wikipedia.org
Podle nového reportu americké agentury U.S. Energy Information Agency (EIA) plánují japonské společnosti v příštím desetiletí výstavbu až 45 nových uhelných elektráren.
Uhelné elektrárny by do budoucna měly nahradit nákladnou výrobu elektrické energie z ropy a jejich produktů. Podíl uhlí v sektoru elektroenergetiky dosahoval před odstavením jaderných elektráren přibližně 23 procent, následně stoupl na 31 procent v roce 2015, přičemž na celkové spotřebě energie v zemi se v témže roce uhlí podílelo 27 procenty, napsal server oenergetice.cz.
Čtěte také:
V Japonsku zbankrotuje rekordní počet solárních firem
Náklady na havárii ve Fukušimě budou dvojnásobné
Rychlost výstavby a počet nových uhelných bloků bude záviset na tom, kolik stávajících jaderných bloků se opět vrátí zpět do provozu a na rozhodnutí vlády, zda nové bloky schválí vzhledem k závazku Japonska omezit své emise skleníkových plynů.
„Země nasazuje nové, čisté uhelné technologie, jako ultra-nadkritické bloky nebo technologie integrovaného kombinovaného cyklu zplyňování (IGCC), aby zajistila plnění environmentálních cílů a nahradila některé desítky let staré uhelné elektrárny,“ uvedla v reportu EIA.
Před havárií v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 bylo Japonsko po Spojených státech a Francii třetím největším spotřebitelem elektřiny z jaderných elektráren. V roce 2010 se jaderné zdroje podílely na celkové spotřebě energie v zemi přibližně 13 procenty. Ke konci letošního roku by podle EIA mělo být v Japonsku 42 provozuschopných jaderných bloků s celkovým čistým výkonem 40 GW.
Po odstavení jaderných zdrojů chybějící výkon nahradily zejména zdroje spalující LNG, ropu a uhlí. Podle EIA však současná japonská vláda stále počítá s využíváním jaderných elektráren jako zdroje pro pokrytí základního zatížení. Podle vlády je využívání jaderné energie nezbytné k vyřešení současné energetické situace v zemi, kdy průmysl a další spotřebitelé čelí vysokým cenám.
Podle současných cílů Japonska pro rok 2030 má mít největší podíl na výrobě elektřiny zkapalněný zemní plyn (27 procent), těsně následovaný uhlím (26 procent). Obnovitelné zdroje, včetně vodních, by měly v roce 2030 pokrývat 22-24 procent, jaderné elektrárny 20-22 procent a ropa pouhá 3 procenta.
Mohlo by vás zajímat:
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Výbuch srazil giganta na kolena
Související články