Doba čtení:2 m, 3 s
Japonsko v současnosti dováží téměř 75 milionů tun LNG ročně. Foto: pixabay.com

Japonské společnosti uzavřely několik dlouholetých dohod o odběru zkapalněného zemního plynu (LNG). S Ománem byla uzavřena základní dohoda na dobu až 10 let, s americkou společností Venture Global byla podepsána dohoda na 20 let.

Celosvětové dodávky LNG jsou napjaté od doby, kdy Rusko napadlo Ukrajinu a přerušilo dodávky plynu do Evropy, což vedlo k tomu, že evropské země dovážejí rekordní množství nákladního LNG, což zatěžuje celosvětové dodávky a zvyšuje ceny, uvedl server au.lifestyle.yahoo.com.

Přední japonský výrobce elektřiny JERA a obchodní domy Mitsui & Co a Itochu Corp podepsaly s firmou Oman LNG dohody o dodávkách v celkové výši 2,35 milionu tun ročně, informovala státní tisková agentura ONA. Společnost JERA, největší japonský dovozce LNG, uvedla, že s Oman LNG podepsala klíčovou smlouvu o nákupu až 12 nákladů, tj. přibližně 0,8 milionu tun LNG ročně po dobu 10 let počínaje rokem 2025. Smlouva, podepsaná na bázi „free-on-board“, nabízí „vysokou flexibilitu“ a měla by Japonsku pomoci lépe reagovat na nejistoty s domácí nabídkou a poptávkou po LNG, uvedla energetická společnost.

Japonsko varuje před nedostatkem LNG

Konkurence v oblasti nákupu LNG se zintenzivňuje, a proto je pro zajištění stabilních dodávek energie v Japonsku zapotřebí stabilní a včasný nákup paliva v souladu se situací v oblasti nabídky a poptávky po elektřině na domácím trhu,“ uvedla společnost JERA. Společnosti Mitsui a Itochu potvrdily podepsání základních dohod s Ománem LNG, ale odmítly uvést podrobnosti.

Společnost Itochu, která má s Oman LNG uzavřenou dvacetiletou smlouvu na nákup 0,7 milionu tun LNG ročně, jež vyprší v roce 2025, bude pokračovat v jednáních s prodejcem, aby stanovila podrobnosti, uvedl mluvčí společnosti. Celkově by dovoz ománského LNG do Japonska mohl přesáhnout 3 miliony tun ročně.

LNG i z USA

Zároveň přední japonský těžař ropy a zemního plynu Inpex Corp oznámil dvacetiletou dohodu s americkou společností Venture Global LNG o dovozu 1 milionu tun ročně z projektu této firmy v Louisianě, jehož výstavba má být zahájena v roce 2023.

Nové dodávky by mohly Japonsku pomoci diverzifikovat ruský projekt Sachalin, který se na celkovém japonském dovozu LNG ve výši 74,3 milionu tun ročně podílí 9 procenty.

V loňském roce Japonsko dovezlo 1,9 mil. tun LNG z Ománu, což představuje 2,6 % celkového dovozu, a 7,1 mil. tun ze Spojených států, což představuje 9,5 % celkového dovozu.