Doba čtení:2 m, 23 s
Zachycený CO2 bude vstřikován do hlubokých geologických formací pod devíti pobřežními oblastmi, včetně vod u prefektury Akita. Foto: wikipedia.org

V Japonsku bylo oficiálně zahájeno zachycování a ukládání uhlíku (CCS). Tato technologie bude sloužit k zachycování a ukládání emisí CO2 z průmyslových odvětví, jako je výroba oceli a tepelná energetika. Zachycený CO2 bude vstřikován do hlubokých geologických formací pod devíti pobřežními oblastmi, včetně vod u prefektury Akita.

Cílem projektu zachycování a ukládání uhlíku na moři je zachytit dva miliony tun CO2 ročně, podpořit průmyslový růst a zároveň řešit globální emise. Probíhají pilotní testy a plánování projektu, přičemž zahájení provozu v plném rozsahu je naplánováno na fiskální rok 2030, uvedl server Japan to Earth.

Hideki Shigematsu, vedoucí oddělení CCS Business Promotion Unit společnosti Itochu Corporation, vysvětlil projekt na semináři, který pořádala prefektura Akita.

„CO2 bude vtlačován do pískovcových vrstev nacházejících se více než 800 metrů pod mořským dnem,“ řekl. „Samotné mořské dno leží 100 až 400 metrů pod hladinou moře, přibližně 20 kilometrů od pobřeží Akity a města Jurihonjo.“

Pískovec, který má mezi svými částicemi mezery, je vhodný pro vstřikování CO2. Tento materiál se také používá jako zásobník ropy a zemního plynu. Shigematsu zdůraznil, že vrstvy pískovce jsou překryty vysoce nepropustnými horninami, jako jsou slínovce, které zajišťují stabilní skladování.

Projekt se zpočátku zaměří na průmyslová odvětví, jako je výroba oceli a cementu, přičemž se plánuje rozšíření provozu na širší území. Společný podnik zahrnuje velké emitenty, jako jsou Nippon Steel a Taiheiyo Cement, spolu s Taisei Corporation, která dohlíží na projektování zařízení.

Japonsko spustilo jaderný reaktor u Fukušimy

Zachycování a ukládání uhlíku (CCS) zahrnuje oddělování a zachycování CO2 vznikajícího při procesech, jako je spalování uhlí, ropy a plynu nebo výroba cementu. Zachycený CO2 se zkapalňuje při nízkých teplotách – podobně jako zemní plyn – a přepravuje se ve specializovaných cisternách do skladovacích zařízení. Odtud je prostřednictvím vrtů vtlačován do geologických formací na moři potrubím vedeným po mořském dně.

Podle Ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu (METI) činily ve fiskálním roce 2022 emise CO2 v Japonsku celkem 1,037 miliardy tun. Vzhledem k tomu, že již bylo komercializováno několik technologií separace a zachycování CO2, je cílem vlády zachytit a uložit 120 až 240 milionů tun ročně do roku 2050.

Kapacita japonských úložišť, včetně úložišť pod mořským dnem, se odhaduje až na 240 miliard tun. Jen v předem prozkoumaných oblastech by se mohlo uložit 16 miliard tun. To by stačilo na splnění vládního cíle na příštích 100 let.

Japonská organizace pro kovy a energetickou bezpečnost (JOGMEC) v červnu určila devět potenciálních lokalit pro tento projekt. Patří mezi ně pobřežní oblasti v Japonském moři poblíž Akity, oblast Tohoku, metropolitní oblast Tokia a Malajský poloostrov.

„Na celém světě je v provozu 41 projektů ukládání CO2 a dalších 351 je ve fázi vývoje. Doposud nebyl zaznamenán žádný případ úniku CO2 z úložišť,“ zdůraznil Shigematsu.