JAR se zaměří na zlepšení výkonu uhelné flotily

Jihoafrické uhelné elektrárny potřebují nutnou údržbu. Foto: wikipedia.org

Jihoafrická republika naléhavě potřebuje 4 až 6 gigawattů dodatečné výrobní kapacity, aby mohla uspokojit poptávku po energii v zemi. Největší výrobce elektřiny v zemi, společnost ESKOM, se zaměří mimo jiné na zlepšení výkonnosti uhelné flotily.

Provozní ředitel skupiny Eskom Jan Oberholzer uvedl, že hlavní výzvou, pokud jde o nedostatečnou výrobu, je uhelný park. „Rád bych oddělil výkon a zaměřil se na to, kde jsou výzvy – a to je uhelný park,“ řekl pro server msn.com s tím, Eskom ročně investuje 60 až 70 miliard rupií jen do uhlí.

Jeho kolega Rhulani Mathebula, zastupující generální ředitel pro výrobu společnosti Eskom, s ním souhlasil. „Pokud jde o faktor dostupnosti energie naší uhelné flotily, skončili jsme rok na 55,5 %, což je extrémně málo“, uvedl s tím, že v letošním roce firma doposud zaznamenala 32 dní výpadku zátěže ve srovnání s 26 dny výpadku zátěže v téměř stejném období loňského roku.

Německo nebude vytvářet uhelnou rezervu

Příčiny problémů ve výrobě mají kořeny v nedostatečné výrobní kapacitě, kterou podle společnosti Eskom zhoršuje stáří zařízení, nedostatečné prostředky na údržbu a další prostor v soustavě. Firma potřebuje prostor pro odstavení některých svých bloků kvůli plánované údržbě. Dokud nebude tato kapacita zajištěna, zůstává riziko výpadku zátěže zachováno.