Doba čtení:1 m, 31 s
V rámci studie EIA se řeší potenciální dostupnost zhruba 5,7 milionu tun uhlí, OKD chce do zatím schváleného ukončení těžby vytěžit zhruba 3,6 milionu tun. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

OKD potřebuje schválení studie EIA pro zajištění zásob uhlí pro další těžbu. Veřejné projednávání posouzení vlivu prodloužení těžby na Dole ČSM a následného ukončení hornické činnosti na životní prostředí proběhlo velmi rychle za minimálního zájmu veřejnosti.

Původně se mělo v OKD těžit jen do konce letošního roku, ekonomická a hlavně energetická situace ve světě, po útoku Ruska na Ukrajinu, však přivedla stát k prodloužení doby těžby do konce roku 2025. V rámci studie EIA se řeší potenciální dostupnost zhruba 5,7 milionu tun uhlí, OKD chce do zatím schváleného ukončení těžby vytěžit zhruba 3,6 milionu tun, napsal server idnes.cz

„Stávající EIA obsahuje dostatečné objemy těžby do konce roku 2023 či začátku 2024, nezahrnuje však objemy do konce roku 2025, kdy se s těžbou v Dole ČSM nadále počítá,“ vysvětlila již dříve důvody nového řízení mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková.

Z Dolu Lazy zůstane jediná těžní věž

Černé uhlí využívají v Moravskoslezském kraji jak místní hutě a koksovny, tak teplárny společnosti Veolia. Ani hutě, ani teplárny se zatím bez černého uhlí neobejdou, přechod na další zdroje bude ještě nějakou dobu trvat.

Co bude se zbytkem, to momentálně jasné není, případné další prodloužení těžby přes stále vysoké ceny uhlí na trhu zatím ve hře není.

„O případném prodloužení těžby jsme zatím s nikým nejednali, přesto jsme do EIA zahrnuli větší objem zásob, pro případ, že by se něco stalo a k prodloužení těžby došlo,“ vysvětlil generální ředitel OKD Roman Sikora.

Hlavním problémem případného prodloužení těžby by přitom podle generálního ředitele nebyl rozsah vytěžitelných zásob uhlí, ale spíše nedostatek zaměstnanců.