Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty

Jezero Medard. Foto: Wikipedie

Mezi Svatavou, Habartovem a Sokolovem vzniká nové jezero. Napouštění vodní nádrže je součástí rekultivace povrchového dolu Medard – Libík, na jehož území byla zásadní část těžby hnědého uhlí ukončena v roce 2000. Uvedl to Český rozhlas. Po svém dokončení bude mít jezero Medard rozlohu 490 hektarů.  Největší hloubka vodní nádrže se bude pohybovat kolem 40 metrů. V případě silného větru budou vlny na novém jezeře téměř dva metry vysoké.

V současné době se těžba odehrává pouze v blízkosti obce Svatava. Odborníci odhadují, že i tady důlní společnost Sokolovská uhelná ukončí svou činnost za dva až tři roky. Do té doby hladina jezera výrazně stoupat nebude.

Nové jezero Medard je v současné době téměř napuštěno. Do maximální výšky hladiny na kótě 400 metrů nad mořem chybí přibližně sedm metrů. Napouštění vodní nádrže by mohlo skončit za dva roky. Hlavní přivaděč z blízké řeky Ohře je v současné době uzavřený a jezero stoupá jen minimálně, a to díky přirozeným přítokům a průsakům.

Turisté a návštěvníci by v současné době do bezprostřední blízkosti vodní hladiny vstupovat neměli. Lokalita je totiž stále vedena jako aktivní dolové území. Z jeho okrajů se ale turistům už teď nabízí úchvatný pohled na obrovskou vodní plochu.