Doba čtení:1 m, 6 s
Podle britského premiéra Borise Johnsona nedává smysl, aby Británie dovážela uhlí pro výrobu oceli ze zahraničí, když má vlastní domácí zdroje. Foto: wikipedia org

Britský premiér Boris Johnson navrhl, že by Británie měla navzdory krizové situaci v oblasti klimatu začít znovu těžit a spalovat vlastní uhlí. Podle Johnsona nedává smysl, aby Británie dovážela uhlí pro výrobu oceli ze zahraničí, když má vlastní domácí zdroje.

Spojené království se sice z velké části vzdalo uhlí pro výrobu elektřiny, ale stále ho používá při výrobě oceli, napsal server msn.com.

„Myslím, že všichni můžeme být hrdí na to, jak jsme v této zemi snížili emise CO2, ale je zřejmé, že nemá smysl dovážet uhlí, zejména pro metalurgické účely, když máme vlastní domácí zdroje,“ řekl Johnson.

Evropa se vrací k uhlí

Jeho komentáře přicházejí po sporu ohledně možného otevření nového uhelného dolu v Cumbrii. Navrhovaný důl by měl těžit uhlí pro ocelářský průmysl, ale očekává se, že 85 % uhlí se bude vyvážet. V současné době již ve Spojeném království nejsou v provozu žádné hlubinné uhelné doly, některé povrchové doly jsou stále v provozu.

Aby bylo možné splnit cíle nulových čistých emisí, musí výroba oceli do roku 2035 postupně přestat používat běžné uhlí, ale technologie, které to umožňují, jsou v poměrně raném stádiu.