Doba čtení:1 m, 10 s
RK 5000 je opravdový gigant. Foto: Sev.en.

Technický stav velkostroje RK5000, největšího skrývkového rypadla, které pracovalo v lomu ČSA, už nějaký čas neumožňuje, aby si ho veřejnost prohlédla. Zájemci nyní dostanou novou šanci a dokonce z pohodlí domova.

Skupina Sev.en Česká energie se spojila s týmem studentů a odborníků, kteří se zabývají virtuální realitou, aby vytvořili model velkostroje s možnou virtuální prohlídkou jeho interiéru. „Spolupracujeme se studenty Slezské univerzity v Opavě, kteří celý stroj nascanovali a také týmem Most Creative Space, kteří z dat od studentů vytvoří 3D model,“ vysvětlila Eva Maříková, manažerka komunikace skupiny Sev.en Česká energie. Při přípravě pomáhali i odborníci přímo z těžebních společností, například Vladimír Dobrý, technik PZF útvaru hlavního mechanika Sev.en Inntech. Výsledkem práce studentů budou dvě verze virtuální prohlídky velkostroje.

Těžařům rostou náklady. Zvýší to třeba ceny uhlí

K rozsáhlejší budou zájemci potřebovat 3D brýle a budou se moci pohybovat přímo po velkostroji. O nic méně zajímavá bude i „light“ verze, která bude velmi podobná virtuálním prohlídkám například z galerií nebo muzeí. Prohlídka s 3D brýlemi bude mít pro zaměstnance společností skupiny premiéru v zasedací místnosti ředitelství mosteckých společností skupiny 21. listopadu, následně bude předváděna při nejrůznějších akcích pořádaných skupinou Sev.en Česká energie. Jednodušší verzi prohlídky bez 3D brýlí najdou zájemci v příštím roce na webových stránkách Uhelného safari.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa