Doba čtení:1 m, 57 s
„Hnědouhelný průmysl čelí v poslední době řadě výzev v oblasti nákladů. Další nárůsty nákladových položek včetně úhrad z vydobytých nerostů musí navýšit výsledné ceny produktů pro odběratele,“ řekl mluvčí Severočeských dolů, které těží například v lomu Bílina. Foto: Oldřich Hájek

Některé těžební firmy nejspíš navýší ceny svých produktů pro zákazníky. Důvodem je růst nákladů. Ten v příštích letech ještě posílí navýšení úhrad z vydobytých nerostů, který nyní schválila vláda. Vyplývá to z komentářů firem pro ČTK. Ekologové naopak zvýšení úhrad uvítali, podle nich mohlo být ještě vyšší.

Vláda schválila návrh na zvýšení sazeb úhrad za vydobyté nerosty. Odvody těžebních firem tak v příštích letech o jednotky procent vzrostou. Do veřejných rozpočtů by tak od roku 2025 podle odhadů mělo přibýt kolem 579 milionů korun ročně. Peníze navíc by měly dostat zejména obce a kraje.

Skutečnost, že zvýšení odvodů těžaři promítnou do svých cen pro zákazníky, připustilo už v důvodové zprávě k návrhu ministerstvo průmyslu a obchodu, které vycházelo z diskusí s firmami. Lze tak počítat s možným zdražením například uhlí pro domácnosti. ČTK už to potvrdily i některé těžební společnosti.

Budinský: Ve vládě není nikdo, kdo by chápal varování ČEPS

Hnědouhelný průmysl čelí v poslední době řadě výzev v oblasti nákladů, ať už je to růst mezd jako odpověď na oprávněné požadavky odborů vycházející z růstu životních nákladů, ceny elektrické energie, ceny pohonných hmot, ceny dodávek v oblasti strojírenských a hutních výrobků a podobně. Kvůli vysoké fixnosti nákladů je přitom nákladový dopad na jednotku produkce zhoršován i každým poklesem produkce. V takové situaci je zřejmé, že další nárůsty nákladových položek včetně úhrad z vydobytých nerostů musí navýšit výsledné ceny produktů pro odběratele,“ řekl ČTK mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

Severomoravská OKD plánuje zvýšené náklady pokrýt spíše úspornými opatřeními. „Promítnutí do cen není možné, jelikož naši zákazníci očekávají ceny odrážející světovou cenovou úroveň,“ uvedla mluvčí Barbora Černá Dvořáková. Společnost počítá s tím, že se její odvod z vydobytého nerostu navýší zhruba o 35 korun za tunu, přičemž v příštím roce předpokládá těžbu 1,2 milionu tun. Podle informací ČTK by tak vzhledem k plánu těžby měl odvod firmy v příštím roce představovat 53,9 milionu korun.

Navýšení poplatků pro těžaře naopak kvitovali ekologové. Podle Hnutí Duha jde o pozitivní krok, zároveň však výsledné navýšení hodnotí jako zbytečné malé.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa