Kádner proti novele horního zákona

Kádner II

Poslanec David Kádner a poslankyně Olga Havlová. Foto: Filip Klasna

Poslanec David Kádner (Úsvit) je proti novele Horního zákona, kvůli níž reálně hrozí, že Ústecko a Karlovarsko vhledem k novému přerozdělení výtěžku z uhlí přijdou o půl miliardy korun a navíc jim vzroste už tak vysoká nezaměstnanost. Navrhne proto úpravu státního rozpočtu, který se zvýšeními příjmy z těžby uhlí počítá. Hodlá také vložit do připomínkového řízení zásadní připomínky, o kterých chce s ministerstvem financí a ministerstvem průmyslu vyjednávat. Kádner to řekl dnes novinářům na tiskové konferenci ve Sněmovně.

V připravované novele Horního zákona jsou nastaveny podmínky tak, že veškeré zvýšení příjmů půjde do státního rozpočtu a obcím v severních Čechách zůstanou jen negativní následky. Dnes se tyto výnosy rozdělují v poměru 75 procent obce a 25 procent stát. To se má změnit v poměru 33 procent pro obce a 67 procent pro stát. „Jsme zvyklí, že náš region je průmyslový, nese to s sebou zhoršené životní prostředí a jiné. Je ale nutné, aby se vybrané prostředky  vrátily do regionu,“ sdělila iUHLI.cz místostarostka obce Louky u Litvínova Milana Štveráčková.

Podle Kádnera je totiž zcela jasně proti rozpočtovým pravidlům, aby se v příjmech počítalo s prostředky, ke kterým ještě zdaleka nejsou schválené zákony. „Novela horního zákona se nachází totiž pouze v meziresortním připomínkovém řízení a ještě zdaleka nebyla schválena vládou, natož aby se jí zabýval Parlament,“ upozornil poslanec.

Kádner požaduje vytvoření pracovní skupiny, kde budou zástupci krajů i všech obcí v blízkém i vzdálenějším okolí, na které těžba dopadá. Chce také rozšíření okruhu obcí, které mají nárok na podíl z poplatků, protože negativní dopady pociťují i vzdálenější místa.

Obec Strupčice by se bez finanční podpory těžařů obešla, peníze by ale určitě chyběly, sdělil iUHLI.cz starosta obce Luděk Pěnkava. „Naše obec by se určitě nemohla tolik rozvíjet, jako doposud,“ doplnil s tím, že přímo od Vršanské uhelné je finanční podpora v řádech statisíců, dále pak zhruba tři miliony miliony korun za vytěžené uhlí.

Starota města Meziboří Petr Červenka serveru iUHLI.cz sdělil, že město by se bez peněz od těžařů obešlo jen s velkými obtížemi. Za letošní rok od Severní energetické dostalo 535.000 Kč, peníze byly použity na financování sportu, kultury a na sociální účely. Novela Horního zákona není podle Červenky vyvážena pro jednotlivé segmenty.

Štveráčková na dotaz iUHLI.cz uvedla, že obec by se bez podpory těžebních firem obešla. Poskytnutou částku by ale musela odčerpat ze  svého rozpočtu. Obec dostává 250.000 korun ročně od společnosti Severní energetická a jejích předchůdců, a to od roku 2000. „Finance jsme použili na výstavbu dětských hřišť, vybavení základní školy, sociálky mateřské školy, přidání financí na opravu kulturního domu, výstavbu multifunkčního hřiště atd,“ dodala místostarostka obce Louky u Litvínova.

Kádner, který je starostou obce Nová Ves v Horách, na dotaz iUHLI.cz řekl, že obec nedostává od těžařské firmy žádné peníze, které upravuje zákon či směrnice. Těžaři s obcí komunikují. Obec je žádá o příspěvky na různé kulturní akce. Přesnou částku neuvedl. Podle něj je to v řádech desítek tisíc korun.

Přicházejícím poslancům dnes před Sněmovnou rozdávali uhlí Mikuláš a čert. Chtěli upozornit na úskalí nově připravované novely Horního zákona z dílny ministrů Andreje Babiše (ANO) a Jana Mládka (ČSSD).