Kanada chce urychlit odchod od uhlí

Jednou z největších uhelných elektráren v Kanadě je Boundary Dan Power Station v Saskatchewanu. Foto: wikipedia.org Wtshymanski

Jednou z největších uhelných elektráren v Kanadě je Boundary Dan Power Station v Saskatchewanu. Foto: wikipedia.org Wtshymanski.

Kanada urychlí plány na vyřazování uhelných elektráren. Chce je uzavřít do roku 2030. Některým provinciím se ale plán nelíbí.

Vláda bude podporovat přechod pomocí mechanismu financování veřejného a soukromého sektoru skrze Canada Infrastructure Bank. Elektřinu z uhlí stále vyrábějí čtyři kanadské provincie: Alberta, Saskatchewan, Nové Skotsko a Nový Brunšvik. Splnění cílů bude pro některé obtížné, jelikož přechod může být nákladný a to i s federální pomocí, cituje server oenergetice.cz Joe Aldinu z PIRA Energy Group.

Čtěte také:
Britská Kolumbie uhlíkovou daň nezvýší
Z kanadské uhelné elektrárny bude solární

Podle kanadského plánu, bude některým elektrárnám umožněno dále vyrábět, pokud bude dosaženo rovnocenného snížení emisí jinde. „Naším cílem je, aby kanadská elektřina byl do roku 2030 z 90 procent bezemisní,“ uvedla kanadská ministryně životního prostředí Catherine McKennové

Jedná se o postoj ostře kontrastující se sousedními USA, kde se nově zvolený prezident Donald Trump zavázal k oživení uhelného sektoru.

Reakce jednotlivých provincií byly smíšené. Například premiér Saskatchewanu Brad Wall, který již dlouhou dobu odolává federálním plánům na zpoplatnění emisí uhlíku, řekl, že vláda McKennové porušila závazek o spolupráci v záležitostech týkajících se životního prostředí s jednotlivými provinciemi. „Saskatchewan vyhodnotí dopady oznámení federální vlády na životní prostředí a hospodářství naší provincie,“ uvedl Wall.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu