Doba čtení:1 m, 42 s
Těžba bitcoinů je energeticky nesmírně náročná. Foto: pixabay.com

Tři lokality těžby zemního plynu v kanadské Albertě by mohly hostit “až milion” těžebních strojů na bitcoiny přemístěných z Číny s pokračujícím zásahem Pekingu proti produkci a obchodování s kryptoměnami.

Začátkem tohoto roku čínské úřady potlačily těžbu bitcoinů kvůli zjevným obavám o životní prostředí a dalším problémům a nařídily těžařům, aby ukončili činnost.

Podle odborníků by přesun až milionu těžebních strojů do Alberty představoval značnou část předchozí celkové těžební kapacity Číny, což by mělo zásadní dopady na spotřebu energie v provincii, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Bitcoin „sežere“ elektřiny jako dvě Česka
Těžaři bitcoinů by vypnuli Irsko

Alex de Vries, výzkumník a ekonom, který provozuje analytický web o kryptoměnách Digiconomist, uvedl, že přesun do Alberty by představoval mnohamiliardovou investici využívající jako zdroj energie fosilní paliva.

„Pokud budou počítače při těžbě využívat zemní plyn po celý rok, nijak to nezlepší situaci celého projektu bitcoinu, který je už teď zodpovědný za více emisí CO2, než kolik ušetříme se všemi elektromobily na světě dohromady,” řekl.

V závislosti na přesném typu zařízení by tyto stroje potřebovaly od 1 do 3,5 GW energie – což by podle de Vriesových výpočtů představovalo zhruba 10 až 30 % celkové výroby elektřiny v Albertě založené na zemním plynu.

Je obtížné definitivně určit, kolik počítačů tvoří globální síť pro těžbu bitcoinů. De Vries toto číslo odhaduje na přibližně tři miliony. Jinými slovy, milion strojů údajně určených pro Albertu by mohl představovat přibližně třetinu globální těžební kapacity. Těžaři bitcoinů se mohou připojit k elektrické síti nebo přímo k výrobci energie, například k elektrárně na zemní plyn, a napájet tak svou počítačovou síť. Pod pojmem těžební jednotka se totiž skrývá výkonný počítač s chladicími ventilátory. Hardware je speciálně navržen tak, aby zvládal intenzivní a náročnou výpočetní práci.

Bitcoin je digitální měna, která může být posílána mezi uživateli bez potřeby centrální banky a využívá technologii blockchain k udržování decentralizované účetní knihy transakcí. Hodnota bitcoinu v posledním roce nejprve dramaticky vzrostla, poté zase prudce spadla.