Doba čtení:4 m, 11 s
Zdeněk Bakala má v Česku velmi kontroverzní pověst. Foto: Profimedia

Kariéra miliardáře Zdeňka Bakaly (57) budí nemalé kontroverze. Naposledy podal u amerických soudů žalobu na slovenského podnikatele Pavola Krúpu pro pokus získat vydíráním 500 milionů korun. 

Zdeněk Bakala se narodil se 7. února 1961 v Opavě. Má české a americké občanství, v letech 1980-1991 byl v emigraci v USA. Studoval mikroekonomii a investiční bankovnictví na Kalifornské univerzitě v Berkeley, v roce 1989 získal titul MBA.

Pracoval mimo jiné v investiční bance Drexel Burnham Lambert v New Yorku a ve společnosti Credit Suisse First Boston. V letech 1991-1994 byl generálním ředitelem pobočky Credit Suisse First Boston Czechoslovakia v Praze.

Čtěte také:
Bakala podal u amerických soudů žalobu na Krúpu
Sobotka byl překvapen, že OKD získal Bakala

Jeho manželkou je vítězka soutěže Miss Československo z roku 1991 Michaela Maláčová (47), se kterou má čtyři děti. Z předchozího manželství s Američankou Marguerit má syna. Žijí ve Švýcarsku.

Bakala spoluzaložil a později vedl firmu Patria Finance (1994-2002), koncem 90. let svůj podíl prodal belgické KBC Bank. Mimo jiné se angažoval v privatizaci Karlovarské Becherovky a investoval do projektu pražské televize TV3.

Od srpna 2008 vlastní například většinový podíl ve vydavatelství Economia, které vydává mimo jiné Hospodářské noviny, Ekonom či Respekt (ten ovládá už od roku 2006), v roce 2013 koupil internetovou společnost Centrum Holdings. Bakala také vlastní profesionální cyklistickou stáj Etixx-Quick Step (dříve Omega Pharma-Quick Step).

V roce 2004 zprostředkoval transakci, při níž jím zastoupená kyperská skupina RPG Industries koupila společnost Karbon Invest, Bakala tak zároveň získal majetkový podíl v OKD. Mateřskou společností RPG byla společnost BXR Group.

Později se majitelem OKD stala v Nizozemsku registrovaná firma New World Resources (NWR), kterou od února 2016 ovládají tři britské investiční společnosti. Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patřila Bakalovi. Předloni se pak samotná firma OKD dostala do insolvence a soud ji poslal do úpadku. V srpnu 2017 věřitelé OKD schválili plán reorganizace, který počítal s tím, že doly a provozní majetek budou vloženy do nové společnosti OKD Nástupnická, v níž 100 procent akcií měla získat státem vlastněná společnost Prisko. Ta akcie OKD převzala letos začátkem dubna.

Bakala za své účinkování v OKD často čelí kritice. Sociální demokrat Lubomír Zaorálek ho před několika lety například nazval gaunerem a Bakala ho za to neúspěšně žaloval. Prezident Miloš Zeman ve svém druhém inauguračním projevu letos v březnu označil Bakalu za velkou skvrnu a obvinil ho z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD.

Privatizaci OKD od letoška řeší i sněmovní vyšetřovací komise, která letos v srpnu požádala policii o předvedení Bakaly. Bakala v tiskovém prohlášení uvedl, že by jeho výpověď před komisí sloužila k politickému tlaku na soudy. Přes svého mediálního zástupce připomněl své tvrzení z počátku srpna, že se před komisi nedostaví, protože někteří politici včetně několika členů komise se už rozhodli o jeho vině.

Komise, jejíž lhůtu pro práci Sněmovna tento měsíc prodloužila o půl roku, má prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob.

Loni v květnu insolvenční správce Louda podal odpůrčí žalobu na dřívějšího majitele OKD New World Resources N. V. (NWR), firmy BXR Group Limited a CERCL Mining B. V. a podnikatele Zdeňka Bakalu a Petera Kadase, kterým firmy patřily. Žádá po nich, aby vrátili OKD více než 12 miliard korun, které si v letech 2011 a 2012 vyplatili jako dividendy.

Spolu s OKD získala BXR před lety i desítky netěžebních firem. Vznikl tak základ dalších holdingů skupiny BXR, spoluvlastněné Bakalou, například dopravní skupiny nebo firmy RPG Byty, pod níž spadalo 45.000 bytů a byla největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení. RPG Industries se údajně zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo. Společnost byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. Za nové majitele vystupuje mezinárodní Round Hill Capital, která sídlí v Londýně. Nyní se majitel bytů jmenuje Residomo.

Firma BXR v roce 2014, kdy Bakala ohlásil, že z ní odchází, rozdělila svá aktiva. Firmy, jež za poloviční podíl v BXR Bakala získal, podle tisku vložil do BM Management, která spravuje privátní aktiva manželů Bakalových (podle obchodního rejstříku Bakala působí či vlastní společnosti Luxury Brand Management, Economia, Forum Karlín, North-Line nebo Warhorse Studios).

Americký magazín Forbes Bakalu loni zařadil na desáté místo v žebříčku nejbohatších Čechů s majetkem 18 miliard korun. Bakala s manželkou provozuje nadaci Bakala Foundation, která se zaměřuje na vzdělávání. Pozornost také vzbudil honosným sídlem v šumavské obci Modrava, kde má trvalé bydliště, a s manželkou se angažují a podporují Knihovnu Václava Havla.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje