Karvinou zacloumal důlní otřes

Otřes se prijevil v lokalitě Dolu ČSM – sever. Provoz dolu však nebyl ovlivněn. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

K otřesu došlo v pondělí před pátou hodinou. Nejvíce ho cítili obyvatelé čtvrtí Mizerov a Hranice. Podle mluvčí OKD Nadi Chattové, se jednalo o jev, který se projevil v lokalitě Dolu ČSM – sever.

Napětí se uvolnilo v nízké hloubce pod povrchem a jev tak neměl vliv na důlní pracoviště. „Nikdo nebyl zraněn, ani nebyl ovlivněn provoz dolu,” řekla mluvčí Moravskoslezskému deníku.

Čtěte také
Pokud znovu zavřeme šachty, už je neotevřeme
Útlum těžby OKD vyjde na 14,5 miliardy

Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky.