Kdo chce moc, nemá nic

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Kdo chce moc, někdy také nedostane nic. Tak včera zpražil horníky ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), který navštívil ústecké zastupitelstvo. Horníci volají po plném prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Napsala to severočeská Mladá fronta DNES.

Mládek do konce června předloží definitivní návrh na jednání s odbory a zaměstnavateli a vzápětí ho projedná vláda. Do konce roku chce ministr rozhodnout i kvůli tomu, že letos nejsou žádné volby, a je tudíž vhodný čas i na takové rozhodnutí, které se voličům nemusí líbit.

Jenže i v případě, že budou limity dál zachovány, lidé v ohrožených obcích stejně nebudou mít jistotu, že je v budoucnu znovu nebude někdo děsit těžbou. „Jistota není, záleží na poptávce po uhlí,“ řekl Mládek. A to ani v případě, že by stát odepsal zásoby uhlí. „To je jen politicko účetní disciplína, uhlí tam furt bude,“ doplnil.

Mládkovo vystoupení v sále zastupitelstva Ústeckého kraje pojalo zhruba 20 horníků jako další pokus demonstrovat. Roztáhli i transparent s nápisem „Pohřběte limity, ne nás!“. „Odmítáme nečinně přihlížet, jak ministerstvo průmyslu vrhá naše lidi na úřady práce,“  řekl Ladislav Vilímek z Jirkova, zaměstnanec Severní energetické, jejíž lom ČSA ohrožuje Horní Jiřetín a přilehlé Černice.

„Přestaňte politikařit. Názory politických handlířů vyměňte za názory odborníků. Náš tlak bude sílit. Postavíme se každému, kdo půjde proti nám, nemáme co ztratit. Myslete na naše manželky a děti,“ řekl Vilímek. Další horník uvedl, že nestačí prolomit limity jen na dole Bílina, jak prosazuje hned několik členů vlády, protože zde rozšíření těžby neohrožuje domovy lidí. „Hra na kočku a na myš skončila,“ prohlásil Jiří Cingr z Klášterce nad Ohří. Region je v kritickém stavu a potřebuje impuls, který mu dá život. „Vyzýváme ministra, aby prolomil limity,“ dodal.

Vladimír Buřt, zastupitel za PRO!kraj a starosta Horního Jiřetína poznamenal, že ochrana domova a krajiny není politickým jednáním. A k limitům, které přijala vláda Petra Pitharta v roce 1991 dodal, že všichni měli čas se přizpůsobit.

Vláda musí nyní poměřit, co je důležitější: zaměstnání, nebo domov. Mládek předložil čtyři varianty. První počítá s tím, že limity budou zachovány. Podle druhé se prolomí jen na dole Bílina, kde povolené uhlí dojde v roce 2030 a to za limity se může těžit až do roku 2055, zde nejsou žádné domy. Třetí varianta kromě toho posouvá limity i na dole ČSA a zbourá 170 domů v Horním Jiřetíně. Čtvrtá varianta zruší limity úplně a znamenala by zánik Horního Jiřetína a Černic.

Mládek prosazuje třetí variantu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ani šéf ANO Andrej Babiš však nechtějí bourat žádné domy. „Předsedové tří koaličních stran jsou pro variantu číslo dvě, pokud vůbec,“ řekl Mládek. Podobný názor mají podle Mládka i další členové vlády. „Moc jich asi nebude, těch, kteří chtějí prolomit limity, mluvíme-li o ČSA,“ řekl.