Kdo si půjde sednout za privatizaci OKD?

Bývalý premiér Sobotka má v kauze postavení svědka. Podle řady kritiků by měl sedět na lavici obžalovaných. Foto: wikipedia.de Olaf Kosinsky

Čtením listinných důkazů u soudu pokračovalo jednání v případu privatizace těžební firmy OKD. Další jednání bude 23. února, kdy u soudu zazní některé pasáže z dokumentu, který se zabýval přípravou privatizace.

O měsíc později by pak mohl před soudem vystoupit poslední plánovaný svědek. Soud se kauzou zabývá dva a čtvrt roku.

Čtěte také:
Znali pravdu o OKD, ale už nežijí
Cenu akcií OKD prý určili Sobotka a Urban

Prodej akcií OKD schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, a tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Obžalobě čelí znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu. Na lavici obžalovaných dále sedí dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Všichni obžalovaní vinu odmítají. Argumentují mimo jiné tím, že fond byl pouhým administrátorem privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu.

Ministrem financí byl tehdy Bohuslav Sobotka (ČSSD), který bývá kvůli privatizaci OKD terčem kritiky a který má v trestní věci postavení svědka. Výtky odmítá, vláda podle něj OKD prodala za nejvyšší nabízenou cenu. Privatizací OKD se nyní nově zabývá také sněmovní vyšetřovací komise.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Rypadlo dokráčelo do cíle