Doba čtení:2 m, 25 s
Ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl, že vláda je připravena podstoupit riziko arbitráží. Foto: ODS

Až do října 2022 platili lidé v každé spotřebované MWh elektřiny také příspěvek na podporované zdroje energie, hlavně soláry. Potom tuto povinnost převzal stát, ale od příštího roku již další miliardy platit nechce. Co to bude znamenat?

„Stát od příštího roku již nebude proplácet poplatky za podporované zdroje energie. Podle odhadů tím dojde k úspoře až 18 miliard korun,“ potvrdil pro Seznam Zprávy mluvčí MPO Marek Vošahlík.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury by se však poplatky neměly vrátit zpátky na bedra spotřebitelů. Kdo je tedy zaplatí? Údajně nikdo.

„My ten objem chceme snížit minimálně o 14 miliard tak, aby ho neplatil nikdo – stát ani spotřebitelé. Víme, že to nebude jednoduché a že ti, kteří podporu inkasují, budou hrozit žalobami a arbitrážemi. Nicméně my jsme to riziko posoudili a jsme připraveni ho podstoupit,“ řekl pro Respekt Stanjura.

Bez uhlí, jádra a zbraní. Jen tak prý zvládneme budoucnost

Poplatky zaplatí lidé, nebo stát prohraje arbitráže

Je to ale reálné? Podle tiskového mluvčího Think-tanku Realistická energetika a ekologie Milana Smutného nikoliv. „Jestliže ministr financí Zbyněk Stanjura už z pochopitelných důvodů nechce, aby stát platil nějakých 18 miliard korun ročně na podporu obnovitelných zdrojů, nedá se to ale poctivě řečeno vyřešit jinak, než platbu opět převést na spotřebitele,“ napsal Smutný v komentáři na serveru Seznam Médium. V opačném případě je podle něj zaděláno na vítězné arbitráže ve prospěch solárních baronů.

Smutný zároveň upozornil, že se už rozjela další dotační smršť na fotovoltaiku. „Aniž bychom ještě doplatili první solární tunel za 800 miliard korun, v Česku se pod taktovkou vlády Petra Fialy a jejích pěti koaličních partnerů včetně prý „nejzelenějších“ lidovců (Hladík) rozjíždí tunel další. Kromě instalačních dotací se rozdělují opět i garance výkupních cen a ti nejlepší solárníci mají záruku kompenzací, když je ČEPS, jako se poprvé v historii stalo o Velikonočním pondělí, násilně odpojí, aby přebytek elektřiny nezpůsobil blackout,“ upozornil Smutný s tím, že dotační byznys je skvělou příležitostí pro instalační firmy a také pro diktátorskou Čínu, která dodává 9 z 10 v EU instalovaných panelů.

„Miliardy tečou za panely, baterie, střídače a za práci plus zisk, přičemž státem placená dotace je dodatečným ziskem instalačních firem. Proto se jich také najednou vyrojilo tolik, že média a úřady jsou zaplavovány tisíce stížností nad nedodávkou či špatnou kvalitou práce,“ uvedl Smutný.

Stovky miliard ve prospěch provozovatelů solárních elektráren vypadají ještě zvláštněji, když je porovnáme s tím, kolik elektřiny fotovoltaika v našem prostředí vyrobí. K 31. prosinci 2022 bylo v Česku v provozu 84 256 fotovoltaických elektráren s celkovým instalovaným výkonem 2 460 MWp. Z celkového instalovaného výkonu všech elektráren na území Česka tak fotovoltaika zaujímá zhruba 10 procent, podíl na vyrobené elektřině se však pohybuje pod 4 procenty. A to i přesto, že elektřina ze solárních elektráren má přednostní vstup do sítě.