Kdy OKD ukončí těžbu? Stále není jasno

Na aktuálním plánu firmy nyní pracuje ředitel Michal Heřman, který do OKD nastoupil v polovině května. Foto: OKD

Na přelomu září a října by se mohlo rozhodnout o tom, jak dlouho ještě bude pokračovat těžba na šachtách společnosti OKD. V rozhovoru pro MF DNES to prozradil výkonný ředitel a předseda představenstva těžební společnosti Michal Heřman.

Informace o tom, jak dlouho se bude v dolech OKD těžit, zda do roku 2024, jak se doposud plánovalo, nebo i déle, je přitom stěžejní pro podniky v Moravskoslezském kraji, hlavně hutí, které se tak jako tak budou muset připravovat na dobu, kdy se na Karvinsku uhlí těžit přestane. Jisté se zatím zdá jen jedno. S koncem těžby černého uhlí na Karvinsku definitivně skončí těžba v republice.

Čtěte také:
OKD klesly tržby i zisk
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

Zveřejnění plánů firmy bylo už několikrát odloženo. Poslední oficiální schválený plán OKD vznikal kvůli reorganizaci ještě v době insolvence, tedy asi před dvěma lety. Na aktuálním plánu firmy nyní pracuje ředitel Michal Heřman, který do OKD nastoupil v polovině května.

„Potřebuji nejméně tři měsíce, abych připravil nový dokument. Ten by nahradil reorganizační plán a nastínil, jak nejlépe může OKD po ekonomické stránce fungovat,“ řekl několik týdnů po svém nástupu do funkce Heřman. „Mým úkolem je postavit plán na základě aktuálních informací, nikoli na základě informací dva roky starých. Aktualizujeme tedy geologické, bezpečnostní, nákladové, tržní a další klíčové parametry plánu,“ dodal ředitel, podle nějž bude velmi podstatným faktorem odhad budoucích cen jak koksovatelného, tak energetického uhlí po roce 2021.

Pokud se ukáže, že OKD umí samostatně ekonomicky přežít i v přímé vazbě na světové ceny energetického uhlí, které od počátku roku výrazně klesly, a hlavně koksovatelného uhlí, které zatím jsou ještě relativní stabilní, teprve pak můžeme uvažovat o horizontu ukončení těžby. Ale opakuji, nejprve musí být jasné, že jsme schopni si sami vydělat na každodenní činnost a na následný útlum. Teprve pak se můžeme rozhodovat, co dál. Skončíme tehdy, až těžba uhlí nebude dávat ekonomický smysl a ani jiné faktory nebudou příznivé,“ vysvětlil Heřman.

OKD bude podle něj částečně fungovat dále i po skončení vlastní těžby. „Zavřít důl není jako zavřít továrnu. Řada činností bude probíhat mnoho dalších let. Já se teď dívám do horizontu roku 2024. Pro mě je klíčové zajistit, abychom účelně vynakládali peníze společnosti, tedy abychom například nyní neinvestovali do projektů s návratností delší než tři nebo čtyři roky, ale současně abychom neudělali žádné rozhodnutí, které by rozvoj OKD po roce 2024 blokovalo. To znamená, musíme si nechat otevřené karty, abychom mohli flexibilně reagovat na budoucí ceny uhlí, geologické podmínky a podobně,“ řekl ředitel.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme