Doba čtení:2 m, 15 s
Z hnědouhelných dolů je nejblíže svému konci Československá armáda (ČSA) u Litvínova. Těžba je zde omezena územními limity, proto bude ukončena pravděpodobně v roce 2024. Foto: wikipedia org

Energetická společnost ČEZ oznámila, že Severočeské doly přestanou těžit hnědé uhlí nejpozději do roku 2038 místo dříve plánovaného roku 2050. Kdy budou zavírat své doly další tuzemské těžební firmy?

Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038, někteří ministři jsou pro odklon od uhlí už v roce 2033. Zatím však není jasné, kdy bude končit těžba v jednotlivých dolech.

Jisté však je, že první na řadě jsou černouhelné doly, v nichž těží společnost OKD. Ta je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžbu postupně ukončuje, protože se nevyplácí. Letos firma ukončila těžbu v dolech ČSA a Darkov a uhlí těží už jen v Dole ČSM, kde se má těžit minimálně do konce příštího roku.

Poměrně brzký konec čeká také těžební lokalitu Československá armáda (ČSA) u Litvínova, kde těží hnědé uhlí Severní energetická ze skupiny Sev.en Energy. Těžba je zde omezena územními limity, proto bude ukončena pravděpodobně v roce 2024.

Za limity se v Česku může těžit pouze na Dolech Bílina, kde těží Severočeské doly ze skupiny ČEZ. Ukončení těžby zde bylo plánováno až kolem roku 2050. Nyní však ČEZ oznámil, že přestane těžit hnědé uhlí nejpozději do roku 2038. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák navíc nevyloučil možnost, že těžba může kvůli situaci na trhu skončit ještě dříve. Společnost uhlí dobývá na dvou místech – Doly Nástup Tušimice mezi Chomutovem a Kadaní a Doly Bílina západně od Bíliny na hranicích okresů Most a Teplice. Právě dolů Bílina se týkalo vládní rozhodnutí o prolomení územních limitů těžby uhlí v severních Čechách, o němž rozhodla koaliční vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v říjnu 2015. V červenci 2019 pak ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko EIA k prodloužení těžby uhlí na dole Bílina do roku 2035 (původně byla těžba v dole povolena do roku 2030). Za původně stanovenými limity se ale zatím netěží.

Sokolovská uhelná těží hnědé uhlí v lomu Jiří, který provozuje ve Vintířově, menší díl pak v lomu Družba v Novém Sedle na Sokolovsku. Firma ještě před několika lety počítala s tím, že těžba v sokolovské pánvi potrvá do roku 2040. Nyní společnost předpokládá, že těžba skončí někdy mezi roky 2030 až 2035.

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy zajišťuje těžbu hnědého uhlí v lokalitě Vršany v centrální části Severočeské hnědouhelné pánve. Disponuje uhelnými zásobami s nejdelší životností v Česku v rámci stávajících územních limitů. Vyčerpání zásob se odhaduje zhruba za 40 let. Do kdy se bude ve Vršanech těžit zatím nebylo nijak určeno.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa