Kdy se obnoví těžba v Darkově? Zatím se neví

Důl Darkov je momentálně odstaven z těžby uhlí, jeho provoz je omezen na minimum. Foto: Wikipedia Petr Štefek

Kdy by mohla být v Dole Darkov v Karviné obnovena těžba, zatím není jasné. Pro firmu je prioritou zdraví a bezpečnost zaměstnanců. V dole jich nyní pracuje nezbytné minimum.

Těžba neprobíhá, ale Důl Darkov je v provozu. Jeho provoz je omezen na bezpečnostní minimum. Ostatní doly normálně jedou,“ řekla mluvčí těžební společnosti OKD Naďa Chattová. Počet lidí v dole se mění s ohledem na aktuální situaci. Zaměstnanci v dole kontrolují větrání nebo čerpání vody. „Dělají se také nezbytné věci spojené s bezpečností dolu, třeba zajišťují pracoviště proti požáru,“ řekla mluvčí.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) včera řekl, že Důl Darkov není možné úplně zavřít, protože by to znamenalo zavření celého OKD. Minimum prací na dole je podle něj nezbytné, protože kvůli provázanosti dolů by se jeho úplné odstavení projevilo i na fungování dalších šachet.

Čtěte také:
Ursula nepodcenila jen koronavirus
Může pandemie pohřbít i Zelený úděl?

Firma v dole v pátek přerušila těžbu kvůli nákaze nemocí covid-19, která se tam šíří od předminulého týdne. Mluvčí zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl ČTK sdělil, že včera v Darkově skončilo plošné odebírání vzorků zaměstnanců, v nejrozsáhlejší akci v Česku se testuje 2450 lidí. Dělalo se v několika fázích, prvních téměř 800 lidí bylo otestováno v pondělí a úterý. S testováním pomáhaly i mobilní týmy vojáků.

V souvislosti s nákazou covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné hygienici eviduji zatím 239 nakažených. Všechny ještě nejsou vyhodnocené, dá se tak očekávat, že počet nakažených lidí v evidenci ještě poroste. Ředitelka KHS Pavla Svrčinová řekla ČTK, že testy všech vzorků z plošného odběru by měly být vyhodnoceny dnes.

Pozitivně testováno bylo dohromady 174 zaměstnanců dolů, včetně čtyř pracovníků mimo Darkov a šesti polských pendlerů. Nákaza byla prokázána také u 61 jejich příbuzných a čtyř pracovníků firem, které na šachtě například uklízejí nebo dělají servis. Všichni pozitivně testovaní zaměstnanci z jiných dolů měli vazby na pracovníky z Darkova, šlo o příbuzné nebo známé.

Svrčinová uvedla, že většina nakažených z Darkova je v produktivním věku od 25 do 55 let, jejich průměrný věk je 47,8 roku. Hygienikům by podle ní mohlo trvat tři až čtyři týdny, než se jim podaří ohraničit ložisko nákazy, tedy dohledat všechny kontakty a nařídit karantény nebo udělat jiná potřebná opatření. Průběh onemocnění je u nakažených převážně lehký nebo nemají žádné příznaky.

Zvýšená bezpečnostní opatření jsou v celém OKD, ale pro Důl Darkov jsou ještě přísnější. Zaměstnanci z Darkova se nepřesouvají na jiná pracoviště, z čtyřsměnného se tam přešlo na třísměnný provoz a firma zkrátila pracovní dobu, aby se horníci z jednotlivých směn nepotkávali. V dolech na Karvinsku pracuje celkem zhruba 8400 lidí.