Když nemohou rypadla, pomůže trhavina

Doba čtení:1 m, 39 s

Lom Vršany. Foto: Oldřich Hájek

Ani takové stroje jako skrývková rýpadla KU800 si někdy nedokážou poradit s extrémně tvrdým podložím. V tu chvíli přicházejí na řadu trhací práce, které pro těžební společnost Vršanská uhelná zajišťuje firma Gelamon. Napsaly Důlní noviny.

Trhacími pracemi se zabýváme od září roku 1994, tedy více než 20 let. Naším největším zákazníkem je Vršanská uhelná. S ohledem na to, že máme speciální vrtací zařízení, jen malé procento naší činnosti tvoří například i vrtání studen,“ řekl ředitel firmy Gelamon Jan Štefaňák.

Trhací práce se objednávají podle požadavku přípravy výroby. „Fakticky to na místě vypadá tak, že měřiči vytýčí prostor a označí kolíky. Vršanská uhelná si přímo zadá, o jak velký prostor se jedná, jaká je nosnost daného území. Naším úkolem je určený prostor navrtat a odstřelit. Když je hotovo, území měřiči znovu zaměří,“ dodal Štefaňák.

Obvykle se trhací práce dělají v místech takzvaných tvrdých poloh, které v lomu Vršany tvoří pískovce. Ty jsou místy až 1,5 metru silné. Dříve se pracovalo i v místech, kde byly lávky silné čtyři až pět metrů. „K odstřelům používáme ekologickou trhavinu DAP 3, což je směs průmyslového ledku a nafty. Tu si mícháme ve speciálním nabíjecím voze přímo na místě odstřelu. Jen za loňský rok jsme spotřebovali kolem 900 tun této trhaviny,“ doplnil ředitel.

Doba jedné akce se odvíjí od velikosti bloku, který je potřeba odstřelit. Při odstřelu bloku o velikosti zhruba 90.000 kubíků mohou práce trvat až tři týdny. Zaměstnanci Gelamonu se ve Vršanech pohybují bez prakticky celý rok. „Celkem je nás devatenáct. Většinu zaměstnanců tvoří vrtaři, střelmistři a zámečníci. K dispozici máme čtyři vrtné soupravy a už zmiňovaný speciální nabíjecí vůz,“ dodal Štefaňák.

Kvůli tomu, že pracují s trhavinami, jsou zaměstnanci Gelamonu pod přísnou kontrolou. Nejen ze strany Vršanské uhelné, ale i báňského úřadu, do jehož kompetence firmy pracující s trhavinami spadají. Gelamon proto absolvoval v loňském roce generální prověrku tohoto úřadu podobně jako Vršanská uhelná.