Kladenská burza prodala energie za 25 miliard

Hodnota kontraktů vzrostla meziročně více než trojnásobně. Důvodem je nárůst cen elektřiny a zemního plynu na evropském energetickém trhu. Koláž: iuhli.cz

Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKB) prodala loni energie za 25 miliard korun. Hodnota kontraktů vzrostla meziročně více než trojnásobně. Důvodem je nárůst cen elektřiny a zemního plynu na evropském energetickém trhu. Uzavřeno bylo 5637 kontraktů na dodávku 4,25 terawatthodiny elektřiny a zemního plynu. ČTK o tom informoval generální sekretář ČMKB Miroslav Hájek.

Objem obchodů se zemním plynem činil loni na burze 2,5 terawatthodiny, obchody s dodávkou silové elektřiny 1,8 terawatthodiny. Ve vyčíslení představovaly obchody s plynem devět miliard korun a kontrakty na silovou elektřinu 16 miliard. Uzavřeno bylo 3220 kontraktů s elektřinou a 2414 kontraktů se zemním plynem, což je oproti roku 2021 nárůst téměř o osm procent. „Je určitě potěšující, že i přes loňskou turbulentní situaci si na energetickém trhu ČMKB zajistili dodávku energií prakticky všichni registrovaní odběratelé, především pak většina státních institucí, včetně kritické infrastruktury,“ uvedl ředitel úseku burzovních obchodů ČMKB Tomáš Vlček.

Zbankrotují státy kvůli energiím a Green Dealu?

Dopady na ceny energií měl válečný konflikt na Ukrajině i postupné ukončování ruských dodávek plynu a evropská snaha o včasné zajištění dostatečného množství zemního plynu na topnou sezonu 2022/23. Na německé burze EEX, kde se tvoří také ceny českých velkoobchodních energetických produktů, v srpnu dosáhly ceny takzvaných futures (budoucích) kontraktů svého historického maxima. Od září pak ceny klesaly díky opatřením na úrovni Evropy i jednotlivých států. Největší část kontraktů byla na burze uzavřena v posledním čtvrtletí 2022.

Pro letošní rok vedle téměř všech ministerstev a krajů využily energetického trhu ČMKB k nákupu energií i stovky měst a obcí a jimi zřizovaných organizací nebo samostatných společností.

Odběratelé, kterým je nařízením vlády garantována maximální výše cen elektřiny a zemního plynu, budou hradit po zásahu vlády maximálně možné ceny elektřiny a plynu jako maximální. Pokud cena sjednaná burzovním obchodem na ČMKB bude v některých zúčtovacích obdobích roku 2023 na spotovém (denním) trhu nižší než cena zastropovaná, budou odběratelé energií na ČMKB platit cenu nižší a státní rozpočet ušetří na kompenzacích dodavatelům energií.