Doba čtení:2 m, 16 s
Náměstek hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika. Foto: Martin Klika

Ústecký kraj se zapojil do Platformy pro uhelné regiony v rámci Evropské unie. Podle náměstka hejtmana Martina Kliky je klíčové, aby proces transformace na jiný zdroj energie probíhal pozvolněji a byla zachována energetická bezpečnost. Řekl to v rozhovoru pro magazín Homér, který přinášíme ve zkrácené podobě.

Jaké jsou podle vašeho názoru největší výzvy, kterým všechny uhelné regiony v Evropě čelí?

Obrovským problém pro bývalé nebo současné uhelné regiony v rámci celé Evropy a největší výzvou je přechod energetiky z hnědého uhlí na jiné energie. Nejedná se jen o změnu samotné energetiky a útlum těžby uhlí. Regiony musí být komplexně připraveny. Tato změna se dotýká také ekonomiky a sociální oblasti. A to velmi citelně. Lidé, kteří pracují v uhelném průmyslu, musí být schopni pracovat v jiných druzích ekonomik, například ve strojírenství nebo v lehkém průmyslu. To jsou změny, které potřebují čas.

Čtěte také:
Cílem RE:STARTu je přeměna regionů
Wagner: Záleží na složení komise

Co konkrétně Ústecký region dělá k naplnění cílů, o nichž hovoříte?

Pro nás je velice důležité zapojení do uhelné platformy vzniklé v Bruselu. Snažíme se diskutovat i s jednotlivými ministerstvy budoucí přechod od uhlí směrem k jiným energiím. Na druhou stranu se domnívám, že transformační proces musí být pomalejší. Uhelné zdroje Česká republika potřebuje, ať již z pohledu energetické bezpečnosti nebo energetické stability celé ČR, nejen regionu. Přechod musí být plynulý a velice dobře připravený.

Co podle vás Evropská komise dělá nebo by ještě dělat měla pro podporu přechodu od uhelných regionů do moderní etapy?

Zástupci Evropské komise navštívili Ústecký kraj, seznámili se také s oblastmi, kde se uhlí těží a udělali si obrázek, jaký dopad do sociální sféry bude přechod od těžebního průmyslu na region mít. Pro náš region je přínosné vytvoření transformačního fondu finančních prostředků v rámci Evropské unie nebo transformace nevyčerpaných finančních prostředků v rámci evropských zdrojů, které jsou ještě v České republice, řádově asi 6 miliard korun. Doufám, že transformační fond bude dále rozšiřován tak, aby se vztahoval na velké firmy, které působí v těžebním průmyslu. Jednotlivé společnosti se tak lépe připraví na přechod, související změny, změnu od uhlí.

Je nějaké téma, kterého jsme se nedotkli, něco, co považujete za důležité a dosud tomu nebyla věnována pozornost?

V rámci koncepce na evropské úrovni musí být určeno, jak dlouho ještě budou využívány uhelné zdroje a čím budou nahrazeny. Zda v některých regionech i nadále zůstane uhelný průmysl, či ne. Jde o zajištění energetické bezpečnosti v rámci Evropské unie. Navázání energie na plyn mimo území EU považujeme za nebezpečné.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa