Koaliční debata o limitech je otevřená

Doba čtení:2 m, 2 s

Lom ČSA. Ilustrační foto: Severní energetická

Koalice na včerejším jednání ještě neuzavřela debatu o prolomení či zachování limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. O tématu, které bude mít do konce roku na stole vláda, by měly ještě jednat ministerstva průmyslu (MPO) a životního prostředí (MŽP), napsaly České noviny.

Lidovci chtějí navíc prosadit, aby prolomení limitů bylo vázáno na využití tohoto uhlí pouze pro využití v teplárnách. „Mimo diskuse mezi MŽP a MPO jsme požádali, aby případné prolomení těžebních limitů na dole Bílina bylo podmíněno v usnesení vlády, že toto uhlí, které leží za limity, bude použito pro teplárenské zdroje. Tím se celou dobu argumentuje. Že potřebujeme to uhlí za limity právě pro teplárny,“ řekl po jednání koaliční rady místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Já se domnívám, že je možné, aby byly prolomeny limity na dole Bílina, protože tam nic nestojí v cestě tomu, aby se pokračovalo v těžbě,“ uvedl nedávno premiér Bohuslav Sobotka. Nikdo podle něj nezpochybňuje to, že uhlí z Bíliny bude potřeba. Navíc je přesvědčen o tom, že důl bude do roku 2024 schopen pojmout zhruba 1000 nových zaměstnanců.  „Otázka prolomení limitů na dole ČSA je vysoce kontroverzní. Je tam problém zásahu do osídlení. To je, myslím, věc, kterou je potřeba vzít velmi vážně v úvahu. Je tam nesouhlas řady občanů, řady obcí,“ konstatoval dále Sobotka. Poznamenal také, že podle řady odborníků není uhlí z ČSA nezbytné.

Vláda bude o limitech jednat na svém výjezdním zasedání v Ústeckém kraji příští týden. Podle informací serveru iUHLI.cz dorazí před budovu Krajského úřadu několik stovek horníků. Chtějí jistou práci, kterou jim zajistí pouze prolomení limitů. Sobotka chce, aby vláda definitivně rozhodla do konce roku.

Čtěte také: Horníci bojují o limity i o metry

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní navrhuje ještě letos prolomit limity na dole Bílina, kde těží Severočeské doly, které jsou součástí Skupiny ČEZ. Uhlí z lomu ČSA, kde těží Severní energetická, nebude podle dřívějších vyjádření ministra Jana Mládka (ČSSD) potřeba, pokud bude pokračovat rozvoj jaderné energetiky. Otázku prolomení na dole ČSA proto ministerstvo navrhuje znovu otevřít až v roce 2020.

Ministr Mládek přišel minulý týden se šokující nabídkou, kterou učinil ekologickým aktivistům. Řekl, že pokud aktivisté přislíbí, že nebudou blokovat dostavbu jaderné elektrárny Dukovany a přípravu výstavby trvalého úložiště jaderného odpadu, pak navrhne, aby se uhlí pod Horním Jiřetínem netěžilo nikdy.

Mohlo by vás zajímat:
Neslibuj a konej, vzkazuje Mostecko Sobotkovi