Kolem dolu vede nová cyklostezka

Studie a koncepce cyklostezky vycházejí z Plánu rekultivací území dotčeného těžbou Dolu Nástup Tušimice. Foto: severočeské doly

Od slavnostního otevření 18. května mohou cyklisté využívat novou cyklotrasu mezi Prunéřovem a Černovicemi. Stezka s asfaltovým povrchem v délce 7,8 km slouží nejen k volnočasovým vyjížďkám, ale také jako alternativní a bezpečná cesta do práce, kdy cyklisté nemusí jet po frekventované silnici I/13.

Studie a koncepce cyklostezky vycházející z Plánu rekultivací území dotčeného těžbou Dolu Nástup Tušimice byly zpracovány už v roce 2011, napsaly Hornické listy.

Pro získání dotace byl založen Dobrovolný svazek obcí, na jejichž katastru cyklostezka povede (Málkov, Místo, Kadaň, Černovice a Spořice). Na ambiciózní projekt se podařilo získat dotaci z prostředků Evropské unie (Evropský fond pro regionální rozvoj) a Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Japonci začali těžit na mořském dně

Stavební práce začaly v květnu 2017. Začátek cyklostezky v Prunéřově umožňuje napojení na cyklostezku Kadaň – Prunéřov. V budoucnu bude možné právě dokončenou cyklostezkou Prunéřov – Černovice pokračovat přes Spořice a Droužkovice až do Března. Na tento budoucí úsek už byla vypracována projektová dokumentace.

Severočeské doly byly myšlence vybudovat v mladé lesnicky rekultivované krajině příznivě nakloněny a mimo jiné nechaly vypracovat projektovou dokumentaci pro získání stavebního povolení. Slavnostního otevření se 18. května účastnili starosta obce Spořice Roman Brand, starosta obce Místo Miroslav Bělský, starosta města Kadaň Jiří Kulhánek, výrobní ředitel SD Jiří Neruda, ředitel strategie a komunikace SD Rudolf Kozák a starosta obce Málkov Josef Egermann, na jehož katastru vede zhruba polovina nové cyklostezky. Kvalitní samostatná veřejná cyklostezka umožňuje cyklistům i chodcům bezpečný pohyb rekultivovanou krajinou na okraji dobývacího prostoru DNT mimo nadměrně frekventovanou silnici I/13.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr