Kolik nápadníků bude mít OKD?

komentare_iuhli_800x600Podle zpráv z médií počet uchazečů o OKD roste. Přitom potenciální zájemci jakoby nešetři obavami o budoucnost OKD. Není v tom rozpor?

Podle zpráv z OKD počet možných zájemců o tuto těžební firmu roste. Přesný počet nebyl oficiálně sdělen, ale média spekulují, že přibyli další dva. To by bylo nyní celkem zhruba dvanáct potenciálních investorů, viz graf níže. Zkusme tento vývoj trochu okomentovat.

Za prvé. Pokud bychom chtěli rostoucí počet uchazečů vykládat tak, že je OKD již za vodou, bylo by to příliš optimistické. Jakkoliv je jejich přibývající počet povzbudivou informací, je třeba uvážit, že vstup mezi zájemce o OKD je současně příležitostí získat o firmě podrobné informace a být u toho s možností rychle se spojit s tím, kdo se bude potom skutečně v OKD vlastnicky angažovat a převezme nad ní vládu.

Čtěte také:
Chce Babiš převzít vliv nad OKD?
Palička: Vedení OKD žije na úkor horníků

Těch, kteří by na OKD měli peníze, respektive měli na jeho udržení, je méně. Hlavní jména již asi zazněla. Je zajímavé, že pokud se tito zájemci k OKD vyjadřují, jsou docela dosti skeptičtí. To platí i pro zástupce státu. Blížící se konec měsíce února, kdy má být seznam možných investorů uzavřen a kdy mají být posouzeny jejich předběžné nabídky, tuto atmosféru jen umocňuje.

Proto jsme například na začátku února z úst miliardáře Petra Pauknera, který se nabídl ujmout OKD spolu s podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem, slyšeli, že se soukromý investor pro OKD asi nenajde, protože kalkulace, že by zaplatil i útlum těžby, prostě nevychází.

Nebo Pavol Krúpa (Arca Capital) v téže době říká v jednom ze svých interview na webu, že OKD bude třeba (v každém případě) zavřít s ohledem na zásoby uhlí a vývoj cen komodit.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek pak varuje, že OKD zkrachuje, jestli se do konce února investor nenajde.

V těchto případech se naopak nemusíme asi až tak děsit. Nemalou měrou se v nich promítá obchodní taktika. Vylíčení hrozivé situace OKD, jakkoliv jej nechceme podceňovat, má mimo jiné vliv na posuzování jeho prodejní ceny a v „bezvýchodné“ situaci mohou jen vyniknout kvality potenciálních investorů, včetně státu.

Konec února se blíží a patrně uslyšíme ještě více takových varování. Pokud by to pomohlo nalézt perspektivního partnera, pak by nebylo čeho litovat.

Na konec jen doplňme, že 25. ledna se opět sešel věřitelský výbor OKD. A opět u zajímavých bodů jednání je v zápise namísto obsahu jen zkratka OT, tj. obchodní tajemství (zápis byl zveřejněn v insolvenčním rejstříku v závěru minulého týdne). Nezúčastněným je tak skryta např. informace o vývoji hospodaření firmy, o cenách uhlí na další období i o vývoji zájmu o OKD, o čemž byla řeč v tomto příspěvku.

Mohlo by vás zajímat:
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody
Jezero Most bude rájem pro rybáře