Doba čtení:56 s
K výbuchu došlo v soustavě uhelných dolů v kolumbijské obci Sutatausa v departementu Cundinamarca. Foto: wikipedia.org

Nejméně 11 horníků zemřelo při úterním výbuchu v soustavě uhelných dolů v kolumbijské obci Sutatausa v centrální části země. Oznámil to guvernér departementu Cundinamarca Nicolás García. Dalších deset horníků je uvězněno pod povrchem, píší zahraničí agentury.

Zemřelo 11 lidí a snažíme se zachránit dalších deset, kteří zůstali v dolech,“ řekl médiím García. Podle něj se zablokovaní horníci nachází zhruba 900 metrů pod povrchem. Podle guvernéra bude „dost obtížné“ horníky zachránit.

Podle úřadů se v dolech nahromadil plyn, který explodoval. Guvernér uvedl, že doly měly všechna potřebná povolení k těžbě.

Česko chce plyn z Ázerbájdžánu

Společně s vládou departementu Cundinamarca vyvíjíme veškeré snahy, abychom zachránili lidi, kteří jsou zablokovaní a živí,“ uvedl kolumbijský prezident Gustavo Petro.

Důlní neštěstí jsou v Kolumbii relativně častá. Týká se to především nelegálních dolů, jejichž provozovatelé nerespektují ani minimální bezpečnostní opatření. Jedno z nejhorších neštěstí se stalo v roce 2010, kdy při výbuchu v dole na severozápadě země zemřelo přes 70 lidí.