Komínová novela funguje. Černého dýmu ubylo

Lidé by s nákupem uhlí neměli čekat na poslední chvíli. Foto: wikipedia.org

Kdo nemá v pořádku kotel, riskuje mnohatisícovou pokutu. Foto: wikipedia.org

Stačilo pohrozit sankcí a lidé, z jejichž komína se dlouhodobě linul tmavý kouř, už plánují koupit nový kotel. Tak v obci Kostelec na Stříbrsku zafungovala novela zákona o ochraně ovzduší, která začala platit na začátku roku.

Díky ní mohou od ledna úřady kontrolovat, zda mají lidé v pořádku kotel i komín, čím topí a hříšníky pokutovat. „Ne všichni jsou na venkově tolerantní a pálí i to, co má skončit v popelnici. Novela působí preventivně,“ uvedl pro idnes.cz starosta Kostelce František Trhlík.

Čtěte také:
Topolánek: Konec uhlí je v nedohlednu
Úřady mohou kontrolovat kotle v domácnostech

V obci totiž mají dva „napravené“ hříšníky, z jejichž komína se valil černý dým. „Jeden majitel plánuje nákup ekologického kotle na uhlí s automatickou násypkou a druhý dům už je připojený na plyn,“ sdělil Trhlík.

Ovzduší na venkově se podle starosty Trhlíka zlepšilo i po vyhlášení kotlíkových dotací, díky kterým si lidé pořídili místo nekvalitních topidel například tepelná čerpadla. „I já o čerpadle uvažuji, v třetí výzvě kotlíkových dotací totiž bude zvýšen příspěvek na tyto zdroje tepla,“ poznamenal Trhlík.

Pokud situace bude neřešitelná jiným způsobem, přistoupíme k pokutám

Starosta věří, že nikomu z obce nebude muset dávat pokutu. „Tak daleko nechceme jít. Hodláme se vydat cestou upozorňování, na jejímž konci bude patrná snaha o zlepšení,“ popsal Trhlík. S domluvami má z minulosti zkušenost i Marie Rampasová, která má na radnici Plané u Mariánských Lázní na starosti životní prostředí. „Měli jsme i před novelou pár stížností, že z domku poblíž sídliště vychází černý dým. Lidem jsme zavolali, aby své chování změnili a situace se vždy zlepšila,“ uvedla Rampasová. Ta ovšem tvrdí, že s velkým počtem podnětů bude obtížné všechny zpracovat a zajistit nápravu, protože úředníků na odborech životního prostředí je málo.

Zřejmě i proto radnice v Plzeňském kraji neplánují po Novém roce žádnou hromadnou nebo cílenou kontrolu kotlů v domácnostech. Chtějí hlavně zajistit obecnou informovanost, než přistoupí k sankcím. „Budeme reagovat na podněty občanů, a pokud situace bude neřešitelná jiným způsobem, přistoupíme k pokutám,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí plzeňské radnice Dagmar Svobodová Kaiferová.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště