Komořanská teplárna bude vyrábět z vršanského uhlí

Teplárna Komořany. Foto: EP Energy

Teplárna Komořany. Foto: EP Energy

Po zhruba pěti letech by mohla komořanská teplárna United Energy opět začít vyrábět teplo z mosteckého uhlí. Tentokrát se ale dodavatelem stane Vršanská uhelná.

V srpnu loňského roku se vlastník komořanské teplárny společnost EPH dohodla s Vršanskou uhelnou na dodávkách uhlí pro United Energy na roky 2016 – 2025. Aby bylo možné dodávky vršanského uhlí zahájit, muselo napřed dojít k dohodě mezi EPH, Vršanskou uhelnou a Severní energetickou o takzvaných palivových zkouškách, které měly prokázat, zda jsou všechna zařízení schopna provozu. I nyní bude totiž uhlí do United Energy dodáváno přes Úpravnu uhlí v Komořanech, kde bude v případě potřeby upravováno na potřebnou kvalitu pro spalování v kotlích teplárny.

Čtěte také:
United Energy masivně modernizuje
TOP 10 uhelných událostí v ČR za rok 2015

Vzhledem k tomu, že dodávky do United Energy skončily na konci roku 2009, bylo potřeba prostřednictvím palivových zkoušek prověřit, zda jsou veškerá zařízení provozuschopná. Zjišťoval se rovněž maximální možný denní objem dodávek. Palivové zkoušky proběhly celkem dvě a jejich součástí bylo také odebírání vzorků. Vzhledem k zásadnímu negativnímu vývoji cen uhlí a elektrické energie v posledním čtvrtletí roku 2015, který pokračuje i v roce 2016, a mimořádně nadprůměrným teplotám v prvních dvou měsících roku 2016 však zatím nedošlo k podpisu připraveného kontraktu. Dodávky v roce 2016 probíhají dle dohodnutých technických a ekonomických podmínek na základě objednávek odběratele a v současné době se vedou jednání o podmínkách smlouvy.

Mohlo by vás zajímat:
Teplárny mají s uhlím různé plány
Bakala definitivně opustil NWR
Mládek chce důkaz o Bakalově odchodu