Komořanská úpravna uhlí se zastavila

Úpravna uhlí Komořany. Foto: Severní energetická

Poslední dva červencové týdny se zastavila výroba v komořanské úpravně uhlí. Nejde však o žádnou mimořádnou událost, ale o pravidelnou, každoroční, plánovanou odstávku.

„Odstávka se dělá každoročně v letním období, kdy je poptávka po uhlí standardně nejnižší. Plánujeme ji vždy dlouho dopředu a termín konzultujeme i s úsekem obchodu, aby se všichni zákazníci mohli v dostatečném předstihu předzásobit a dopad na jejich provoz byl co nejnižší,“ objasnil Libor Poncar, vedoucí úseku úpravy uhlí Severní energetické.

Čtěte také:
Hasiči Severní energetické pomohli u nehody
Lom ČSA je nejbezpečnější v ČR

Odstávka se kromě úklidu a čištění zařízení využívá i k rozsáhlejším opravám zařízení, které by nebylo možné zvládnout v běžném provozu. Letos se měnily dopravníkový pás N30 a poháněcí válce na dopravnících B4a,b.

„Kromě toho probíhá i výměna třídičů C41a, b, c, d, ale ta je natolik rozsáhlá, že začala ještě před odstávkou a bude pokračovat i po jejím ukončení,“ doplnil Poncar.

V minulosti býval takzvaný výpad úpravny delší, trval i tři týdny. Postupným snižováním produkce uhlí a tím i využívaní úpravárenské technologie, se doba odstávky jednoho z nejdůležitějších provozů pro výrobu tříděných druhů uhlí zkrátila.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech