Doba čtení:1 m, 31 s
Takzvaný únik uhlíku může podle nastat, pokud náklady na elektřinu průmyslovým subjektům vzrostou vlivem ceny emisních povolenek natolik, že jejich provoz bude na území členského státu EU ukončen a výroba se přesune do zemí s nižšími provozními náklady. Foto: pixabay.com

Stát na kompenzacích části nepřímých nákladů spojených s emisemi firmám za loňský rok zaplatí 1,3 miliardy Kč. Týkat se to bude těch společností, u kterých je značné riziko takzvaného úniku uhlíku kvůli nákladům spojeným s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny.

Vyplývá to z nařízení, které schválila vláda. Loni na podzim vláda schválila nařízení, kterým tyto kompenzace obecně umožnila. Podle podzimního dokumentu se měla kompenzace v ČR týkat zhruba 100 subjektů, podle nyní předkládaných materiálů půjde o 36 firem.

Čtěte také:
Emisní povolenky stály téměř 6 bilionů korun
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti

Takzvaný únik uhlíku může podle státní správy nastat v některých odvětvích výroby, pokud náklady na elektřinu průmyslovým subjektům vzrostou vlivem rostoucí ceny emisních povolenek do té míry, že jejich provoz bude na území členského státu EU ukončen a výroba se přesune do zemí s nižšími provozními náklady – tedy do zemí kladoucích menší důraz na snižování emisí. V důsledku toho se pak zvýší globální emise skleníkových plynů.

Předpokládá se kompenzace 36 subjektů v odvětvích výroby železa a oceli, hliníku, papíru a v odvětvích chemického průmyslu. Tři čtvrtiny objemu kompenzací směřuje do Moravskoslezského a Ústeckého kraje,“ uvedlo ve zprávě, která hodnotí dopady regulace (tzv. RIA), ministerstvo životního prostředí.

Zákon stanovuje, že kompenzace nesmí překročit čtvrtinu výnosů z dražeb povolenek za předchozí kalendářní rok. „Vzhledem k tomu, že celkový objem výnosů z dražeb povolenek za rok 2020 je 18,9 miliardy Kč, bude tato podmínka při navrhované výši kompenzací 1,3 miliardy Kč splněna,“ píše se v důvodové zprávě k nařízení.