Doba čtení:2 m, 33 s
Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se ministr Tomáš Hüner, který chce podepsat dodatek k memorandu o těžbě lithia, zřejmě pomátl. Foto: Petr Novák, wikipedia.org

Námluvy ANO a KSČM může ukončit lithium. Předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi se nelíbí, že chce ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) podepsat dodatek k jeho těžbě.

Podle Filipa by měl Hüner respektovat usnesení bývalé Poslanecké sněmovny. Předseda KSČM zároveň dodal, že pokud ministr dodatek k těžbě podepíše, nemá cenu s hnutí ANO dál jednat. Vysvětlení dodatku požaduje po vládě také ČSSD, uvedlo Echo24.cz.

Čtěte také:
Akciový trh těžbě lithia nevěří
Australané chtějí lithium řešit s novou vládou

Ministr Hüner oznámil záměr podepsat dodatek k těžbě lithia u Cínovce v pátek. Odmítl ale zveřejnit jeho obsah, podepsat ho chce ale do týdne.

„O obsahu dodatku se v současné době nemohu bavit. Jeho návrh jsme předali partnerům. Ti řekli, že ho doplní o záležitosti, které vnímají ze své strany a s ohledem na ochranu akcionářů,“ uvedl po jednání s Australany ministr. Zároveň řekl, že právo těžby cínoveckého ložiska nevychází z memoranda, ale z povolení geologického průzkumu.

 „Ministr průmyslu a obchodu se hrubě provinil proti usnesení Poslanecké sněmovny o lithiu. Byly to strany KSČM, SPD a právě ANO, které usnesení o ochraně bohatství a přírodních surovin přijaly. A Hüner k tomu teď chce dělat dodatek. On se snad pomátl,“ kritizuje ministra předseda KSČM Vojtěch Filip, podle nějž není jasné, v čí prospěch by dodatek byl.

Vysvětlení k možnému podepsání dodatku požaduje po vládě také ČSSD. „Předchozí Sněmovna přijala usnesení, aby memorandum bylo zrušeno. Hnutí ANO bylo to, které to v poslední fázi volební kampaně nafouklo. Oni tehdy říkali, že se jedná o zločin, že tam spatřují nějaké trestné činy,“ řekl Milan Chovanec (ČSSD), který je pověřený vedením strany. „Jak chcete dodatkovat dokument, o kterém prohlásíte, že vznikl nezákonně, možná na základě nějakého trestného činu?“ dodal.

Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny. Důvodem bylo memorandum o porozumění, které s EMH podepsal tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) a které se stalo terčem kritiky zejména od hnutí ANO.

Ve svém programovém prohlášení Babišova vláda uvádí, že prošetří okolnosti, způsob a předmět uzavřeného memoranda a prověří možnosti těžby a zpracování lithia ve státním podniku Diamo. Maximální efekt z těžby všech nerostných surovin má podle nové vlády zůstat v rukou státu.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy. Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech