Doba čtení:1 m, 18 s
Komunitní energetika je založena na myšlence, že skupina spotřebitelů může v rámci energetické komunity společně vyrábět energii a také ji spotřebovávat. Foto: eon

Od poloviny letošního roku by se měla v Česku začít rozjíždět komunitní energetika. V případě sdílené elektřiny budou vznikat větší odchylky mezi plánovanou spotřebou, kterou dodavatelé dopředu ohlašují Operátorovi trhu s elektřinou (OTE), a skutečným odběrem v daný den. Zákazníkům to může prodražit elektřinu.

Kdo sdílí elektřinu, dostane nový ceník. U každého zákazníka dodavatel nakupuje elektřinu podle jeho očekávané roční spotřeby neboli typového diagramu dodávky. Akorát u klientů zapojených do komunitní energetiky nebude dokupovat energii na ty hodiny, kdy ji bude odebírat z vlastního nebo komunitního zdroje. Dodává mu pouze elektřinu mimo tyto hodiny, kdy však bude její cena na trhu vyšší. Tento zákazník však těží z toho, že si levnou elektřinu vyrábí sám, nebo mu ji někdo nasdílí, napsal server Seznam Zprávy.

Čínská konkurence ničí evropský solární průmysl

Řada dodavatelů energií kvůli tomu předpokládá, že vytvoří specifické produkty pro zákazníky v komunitách, které však podle ředitele maloobchodu innogy Davida Konvaliny mohou být dražší než ostatní ceníky. „Případně se bude jednat o produkty, které budou plně navázané na spotový trh s různými cenami i v průběhu jednotlivého dne. Bude tak existovat motivace, aby tito zákazníci upravili svou spotřebu a přesunuli ji z ‚drahých hodin, do těch levnějších‘,“ popisuje Konvalina.

Lidé také musí mít na paměti, že pokud jsou příjemcem sdílené elektřiny, stejně budou platit i regulovanou složku ceny, která nyní tvoří zhruba 40 procent ceny.