Koncepce se stala rukojmím limitů

Ilustrační foto: Imagio.cz

Aktualizovaná státní energetická koncepce (ASEK) se bohužel stala rukojmím limitů těžby hnědého uhlí. To je velmi nešťastné, protože otázka limitů je pro teplárny významná. Na dotaz serveru iUHLI.cz to uvedl ředitel Teplárenské sdružení ČR Martin Hájek.

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) se koncepcí zabývala loni před Vánoci. Odložila ji právě kvůli rozhodnutí o další těžbě hnědého uhlí v Ústeckém kraji. V České republice zůstává nadále v platnosti státní energetická koncepce z roku 2004.

„Koncepci potřebujeme, abychom měli pevný bod v turbulentním energetickém vesmíru. Nevidíme žádný problém v tom, aby ASEK byla schválena v podobě, jaké je. Zdá se nám zbytečně podrobná. Zdá se nám zbytečně detailní, protože energetika půjde jinými kroky, než které si někdo naprojektuje a nadesignuje na 50 let dopředu,“ uvedl předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

„Z hlediska makropohledu státní energetická koncepce tak významná není. Je to parametrická změna o tom, jestli se uhlí bude těžit o něco déle nebo méně. Na tom, že těžba půjde dolů a že bude třeba uhlí nahrazovat, na tom to nic nemění. To je jenom změna trajektorie, ne nějaká otočka o 180 stupňů v energetice. Bohužel se to takto účelově spojilo,“ dodal Hájek.

Vláda nyní podle něj jako na běžícím pásu schvaluje jednotlivé dokumenty, které ze schválené koncepce měly vycházet. Ať už je to nedávno schválený Národní akční plán pro chytré sítě nebo Národní akční plán pro jadernou energetiku (vláda dnes jednání o jádru odložila pozn. redakce). To jsou dokumenty, které měly na schválenou koncepci logicky navázat. „Vláda teď absolutně absurdně schvaluje dokumenty, které vychází z neschválené koncepce. To je vynikající situace,“ upozornil ředitel Teplárenského sdružení.

Absurdita se podle Hájka přiostří letos v červenci. Řídicím dokumentem pro koncepci je totiž zákon o hospodaření energií. Novela, která bude projednávána v Senátu, má vstoupit v platnost 1. července. Novela v podstatě říká, že ASEK je závazný dokument pro výkon státní správy. „Když to ministerstvo průmyslu dávalo do legislativního procesu, tak si myslelo, že tou dobou bude koncepce samozřejmě schválena. Já bych jenom upozornil na to, že pokud vláda odložila koncepci někdy na červen, tak má jen poslední pokus,“ podotkl Hájek.

Hlavním posláním ASEK je zajistit spolehlivou, bezpečnou a k životnímu prostředí šetrnou dodávku energie pro potřeby obyvatelstva a ekonomiky ČR, a to za konkurenceschopné a přijatelné ceny za standardních podmínek. Současně musí zabezpečit nepřerušené dodávky energie v krizových situacích v rozsahu nezbytném pro fungování nejdůležitějších složek státu a přežití obyvatelstva.