Končí další německá černouhelná elektrárna

Altbach_wikipedia_Felix_Koenig_compressed

Elektrárna Altbach/Deizisau disponuje elektrickým výkonem 465 MWe a tepelným výkonem 265 MWt. Foto: wikipedia.org Felix Koenig

Německá společnosti EnBW  se rozhodla uzavřít svou černouhelnou elektrárnu Altbach/Deizisau. Její provoz totiž již není profitabilní.

Relativně nízké ceny elektřiny na burze nutí dalšího z provozovatelů německých černouhelných elektráren k jejich uzavírání. Kvůli několika uzavřeným elektrárnám (resp. převedeným do rezervy) firma již od roku 2013 snížila výkon svých černouhelných elektráren o 40 procent, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Německá Energiewende je harakiri
Deutsche Bank už nebude financovat uhlí

Již dříve podobně rozhodla o některých svých elektrárnách společnost Steag. Hlavním důvodem odstavení jsou i v tomto případě nízké burzovní ceny elektřiny, které snižují marže jejím výrobců.

Elektrárna bude nejspíš převedena do rezervy

Rozhodnutí představenstva musí ještě potvrdit dozorčí rada, až následně bude plán odstavení elektrárny předán regulačnímu úřadu a provozovateli přenosové soustavy. Na základě toho bude rozhodnuto o tom, zda bude možné elektrárnu odstavit nebo bude uvedena do systému rezervního výkonu.

Vzhledem k jejímu umístění na jihozápadě země se dá předpokládat, že do rezervy bude skutečně povolána. S plánovaným odstavením jaderných elektráren bude jih země postižen úbytkem instalovaného výkonu a to zejména ze stabilních zdrojů elektřiny.

Od roku 2013 odstavila EnBW již 9 výrobních bloků, z toho sedm bloků o celkovém výkonu 920 MW bylo převedeno do systému rezervního výkonu. Všechny nyní zajišťují výkon v síti v případě, že je ho v síti nedostatek. Díky tomuto odstavení elektráren tak snížila společnost EnBW instalovaný výkon svých černouhelných elektráren jen od roku 2013 o 40 procent. Částečnou náhradou elektrárny by měla být nová plynová jednotka v elektrárně Stuttgart-Gaisburg, jejíž výstavba by podle vyjádření firmy měla začít již brzy.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště