Končící Obama poslal další miliardy na boj s klimatem

Protiuhelná politika vyvolává napětí a prezident Obama již čelí několika žalobám. Foto: wikipedia.com

Obama během svého prezidenství zaplatil za boj se změnami klimatu miliardy dolarů z kapes amerických daňových poplatníků. Foto: wikipedia.com

Americký prezident Barack Obama udělal těsně před odchodem z úřadu poslední zářez do federálního rozpočtu. Na boj s klimatickými změnami, který byl jedním z jeho klíčových témat, poslal v přepočtu více než 13 miliard korun.

Spojené státy přispěly 500 miliony dolarů (13,5 miliardami korun) do Zeleného klimatického fondu, jehož cílem je pomoci rozvojovým zemím v boji s klimatickými změnami. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo zahraničí. Krok, který nastal pouhých několik dní před odchodem prezidenta Baracka Obamy, byl podle mluvčího ministerstva Johna Kirbyho dlouhodobě plánovaný, uvedl ihned.cz.

Čtěte také:
Trump chce energetickou nezávislost USA
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí

Pro dosluhujícího šéfa Bílého domu byl boj s klimatickými změnami prioritou. Za jeho prezidentství byla uzavřena pařížská klimatická dohoda. Obamův nástupce Donald Trump přistoupí s největší pravděpodobností k tomuto tématu výrazně zdrženlivěji.  Už během kampaně tvrdil, že globální oteplování je podvod, který si vymyslela Čína, aby poškodila americké hospodářství.

„Zelený fond“ byl založen v roce 2010 jako součást Rámcové konvence OSN o změnách klimatu (UNFCCC), která vstoupila v platnost v roce 1994 a vyzvala země světa k dobrovolnému snižování emisí skleníkových plynů. Fond sídlí v jihokorejském Inčchonu. Financování fondu slíbily zajistit vyspělé státy; do roku 2020 má každoroční příspěvek dosáhnout 100 miliard dolarů.

Washington Times: Obama je připraven zničit americký energetický průmysl, a dělá to pro peníze

Obamovy „zelené kroky“ byly a jsou terčem kritiky řady organizací i médií kvůli tomu, že budou mít za následek další zdražení a můžou dokonce ohrozit dodávky elektřiny pro Američany. Například Heritage Foundation na základě Obamova plánu na snížení emisí vypočítala, že čtyřčlenná rodina kvůli boji s klimatem přijde ročně o více než tisíc dolarů z ročního příjmu.

The Science and Public Policy Institute Institute odhadl, že navrhované změny na snížení emisí oxidu uhličitého můžou do roku 2100 teoreticky snížit globální teploty o 0,17 stupňů Celsia do roku 2100. To bude podle institutu za hodně peněz velmi málo muziky. Washington Times dokonce přišel před časem s titulkem: „Pan Obama je připraven zničit americký energetický průmysl, a dělá to pro peníze.“

Mohlo by vás zajímat:
Google jede na uhlí, ale nepřiznává to
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí