Doba čtení:1 m, 12 s
Symbolický poslední vozík s uhlím vyjel z Dolu Centrum na jaře roku 2016. Foto: ssh.unas.cz

Brzy uplynou dva roky od chvíle, kdy v Dole Centrum na Mostecku, poslední hnědouhelné hlubinné šachtě v Česku, oficiálně skončila těžba. Její poslední měsíce připomene výstava fotografií s všeříkajícím názvem Poslední jaro na Dole Centrum.

Autorem fotografií je známý český fotograf a držitel ocenění Czech Press Photo Ibra Ibrahimovič. V dole pracoval po dobu několika měsíců. Výsledky svého činění představí v kulturním domě v Horním Jiřetíně, vernisáž se koná dnes od 17 hodin. „Fotografie tu pak budou ještě další dva měsíce,“ uvedl pro server e-mostecko.cz jiřetínský kulturní referent Jiří Beneš.

Čtěte také:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Ibrahimovič vystaví zhruba tři desítky snímků. Jsou na nich horníci při práci, debatování, ale třeba i sprchování. „Šachetní koupelny pro mě byly důležité, protože fotit v nich je trochu tabu. Nadneseně společné sprchy obrazově odrážejí kolegialitu, která mezi horníky je. V dole spoléhají jeden na druhého a pak si ve sprše navzájem drbou záda,“ vysvětlil fotograf, který se ve své práci dlouhodobě zaměřuje na krajinu a lidi v severních Čechách.

Areál Dolu Centrum v současné době jeho vlastník, skupina Severní energetická, nabízí k prodeji.

 

Mohlo by vás zajímat:
Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa